Nowy tomograf dla szpitala w Piotrkowie Trybunalskim

Nowy tomograf dla szpitala w Piotrkowie Trybunalskim Fot. Sebastian Sołtyszewski

Skanowanie płuc w 2 – 3 sekundy, całego ciała w kilkanaście sekund. Dokładny obraz i minimalna dawka promieniowania dla pacjenta. Takie właściwości ma nowoczesny tomograf, o który wzbogacił się – dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego – Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim. W poniedziałek 5 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni tomografii i prezentacja nowego sprzętu.

Dotąd piotrkowska placówka dysponowała jednym tomografem, dlatego pod koniec ubiegłego roku szpital wnioskował do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego o zakup dodatkowego tomografu, z uwagi na pandemię COVID-19 i konieczność przestojów związanych z dezynfekcją pracowni. Dotychczas w placówce było wykonywanych około 5 tys. badań tomograficznych rocznie.

- Ten tomograf to wyjątkowy sprzęt, zaawansowany technologicznie. 3 mln zł to kwota, która została zadysponowana z budżetu województwa poprzez decyzję Zarządu Województwa Łódzkiego i Sejmiku Województwa Łódzkiego – mówił podczas prezentacji sprzętu wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

– Na tym aparacie będą wykonywane przede wszystkim badania związane z COVID-19 – wyjaśniał Marek Konieczko, dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.

– Do tej pory mieliśmy jeden tomograf i trudno było nam rozdzielić pacjentów. Obecnie posiadamy dwa aparaty do tomografii komputerowej z górnej półki, adekwatnie do potrzeb szpitala - dodał.

Pozwoli to wyeliminować przerwy związane z serwisem lub awarią, ponieważ zawsze jeden aparat może być zastąpiony przez drugi. Wcześniej w przypadku awarii, trzeba było przewozić pacjenta na badanie do innego szpitala.

W uroczystej prezentacji sprzętu uczestniczyli również poseł Antoni Macierewicz, Ewa Wendrowska, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Sejmiku Województwa Łódzkiego, radny Sejmiku Paweł Kowalczyk, a także członkowie Rady Społecznej SSW w Piotrkowie i pracownicy szpitala.

Więcej o:
piotrków trybunalski szpital piotrków tomograf urząd marszałkowski w łodzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE