Nowy rok szkolny za pasem. Jedno już wiadomo, że będzie zdecydowanie różny od poprzednich

Nowy rok szkolny za pasem. Jedno już wiadomo, że będzie zdecydowanie różny od poprzednich

Nauka w dobie COVID-19 nie będzie łatwa. Dyrektorzy w czasie wakacji musieli przygotować się do powrotu uczniów do szkół szczególnie wyjątkowo pod względem bezpieczeństwa. Szefowie miejskich szkół spotkali się w poprzednim tygodniu w magistracie i rozmawiali o kwestiach ważnych w czasie pandemii, które muszą stosować w swoich placówkach.

Uroczystości zakończenia roku szkolnego były już nietypowe ze względów bezpieczeństwa, podobnie witany będzie rok szkolny 2020/2021. W prawie wszystkich szkołach inauguracyjne spotkania zastąpione będą spotkaniami poszczególnych klas z wychowawcami, a z dyrektorami szkół spotkają się jedynie pierwszoklasiści i uczniowie z oddziałów przedszkolnych.

- Wyjątkiem jest PSP nr 9, która planuje organizację inauguracji nowego roku szkolnego na boisku szkolnym. W przedszkolach natomiast planowane są spotkania z rodzicami wyłącznie nowych grup, podzielone jednak na kilka mniejszych spotkań- mówi Naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji radomszczańskiego UM Małgorzata Krupska.

Wszystkie szkoły i przedszkola miejskie wg danych na 26 sierpnia rozpoczną rok szkolny stacjonarnie. Jak tłumaczą w magistracie wprowadzenie modelu zdalnego czy też mieszanego, zgodnie z przepisami prawa, możliwe jest tylko w przypadku powstania realnego zagrożenia w danej placówce. O wprowadzeniu zmian w systemie nauczania może zadecydować wyłącznie dyrektor danej placówki w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i organem prowadzącym - konieczna do podjęcia takich kroków jest zgoda powyższych organów.

-Przedszkola funkcjonują w oparciu o zalecenia MEN, GIS i MZ już od maja. Każde przedszkole miało dyżur wakacyjny, więc rozwiązania mające zapewnić bezpieczeństwo dzieci i pracowników zostały przetestowane. Jednak ponieważ liczba dzieci w przedszkolach była dużo mniejsza niż zazwyczaj będziemy na bieżąco monitorować sytuację i podejmować odpowiednie działania zgodnie z zaleceniami inspektora sanitarnego – komentuje naczelnik M. Krupska.

Wszystkie szkoły, zarządzeniem dyrektora, wprowadzają Procedury Zapewnienia Bezpieczeństwa w Związku z Wystąpieniem Pandemii, które mogą się różnić między placówkami. Urzędnicy miejscy podali nam przykładowe procedury. Plan zajęć dostosowany będzie tak, aby nie wszystkie klasy rozpoczynały lekcje o tej samej godzinie, co pozwoli zachować odpowiedni dystans między uczniami w szatniach i pozostałych częściach wspólnych.

W częściach wspólnych rekomendowane jest noszenie maseczek przez dzieci i pracowników. Zajęcia dla danej klasy odbywać się będą w jednej sali lekcyjnej. Zajęcia W-F, w miarę możliwości, odbywać się będą na boiskach szkolnych. W salach zostają tylko sprzęty łatwe do dezynfekcji.

Godziny spożywania posiłków przez poszczególne klasy ustala dyrektor i przekazuje informację uczniom i opiekunom. Rodzice mają obowiązek przyprowadzenia do szkoły zdrowego dziecka, bez żadnych objawów chorobowych. Opiekun przyprowadzający dziecko powinien być w maseczce i przebywać tylko w szatni. Powstała również procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19. Nie będzie natomiast mierzenia temperatury przy wejściu do szkoły – takowe mieć miejsce będzie wyłącznie w przypadku podejrzenia choroby.

- Reasumując, w naszej ocenie szkoły, na ile to możliwe, są dobrze przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego w nowych warunkach pracy. Dyrektorzy i my, jako organ prowadzący, z pełną powagą podeszliśmy do zaleceń epidemicznych. W tym miejscu jednak trzeba zaznaczyć, że liczymy na wyrozumiałość i pełne wsparcie ze strony rodziców i uczniów, gdyż to w dużej mierze od nich zależy jak ostatecznie w praktyce wyglądać będzie działalność szkół – mówi nam Małgorzata Krupska.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko początek roku szkolnego szkoły podstawowe
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE