Nowe oblicze PSP w Kietlinie

Nowe oblicze PSP w Kietlinie Fot. UG Radomsko

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Kietlinie podczas wakacji zmieniła się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Placówka została przede wszystkim docieplona i pomalowana. Odnowione zostały również niektóre sale lekcyjne. Jest to równoznaczne z tym, iż 4 września uczniowie rok szkolny 2023/2024 rozpoczną w odnowionej placówce.

W zasadzie, kiedy tylko w czerwcu uczniowie opuścili mury szkoły rozpoczęła się olbrzymia oświatowa inwestycja, jakiej w Gminie Radomsko dawno nie było.

Zakres wykonanych prac w PSP w Kietlinie jest imponujący. Wymienione zostały okna i drzwi zewnętrzne, cała instalacja centralnego ogrzewania oraz oświetlenie wewnętrzne na ledowe. Wykonano odwierty dla gruntowej pompy ciepła. Aby móc udrożnić wejścia do budynku, w pierwszej kolejności zaizolowano fundamenty, docieplono i odnowiono elewację zewnętrzną z frontu szkoły. Wykonano nową instalację odgromową i wymieniono pokrycie dachowe na frontowej części budynku.

- Efektem prac będzie nie tylko poprawa warunków nauki i pracy uczniów oraz nauczycieli, ale także oszczędności w utrzymaniu obiektu – podkreśla Justyna Broniszewska, dyrektor PSP w Kietlinie.

 - Poprawi się komfort użytkowania budynku. Będzie lepsza izolacja termiczna i akustyczna oraz estetyka – dodaje

Niektóre prace związane z inwestycją będą kontynuowane w trakcie roku szkolnego. Mowa o montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Przeprowadzone zostaną też roboty związane z izolacją fundamentów i dociepleniem pozostałych ścian budynku zewnątrz oraz odnowieniem elewacji. Te prace potrwają około dwóch miesięcy. Co ważne, wymienione roboty nie wpłyną na bezpieczeństwo uczniów ani nie zakłócą procesu dydaktycznego.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt, na który uwagę zwraca dyrektor Broniszewska. 

- W przypadku budynku, z którego na co dzień korzystają uczniowie, termomodernizacja ma istotny walor edukacyjny. Ponadto jest przykładem inwestycji, której beneficjentami będą też mieszkańcy albowiem zredukowana zostanie emisja zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska - zauważa.

W ramach wakacyjnych remontów zmodernizowano także trzy sale lekcyjne oraz pokój pedagoga szkolnego.

Wartość inwestycji w PSP w Kietlinie (kwota nie obejmuje remontu sal lekcyjnych i gabinetu pedagoga) to prawie 3,5 mln zł.  2.195.067,00 zł stanowi dotacja, którą Gmina Radomsko otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pozostała kwota to środki własne Gminy.

Więcej o:
powiat radomszczański gmina radomsko kietlin szkoła kietlin inwestycja remont
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE