Nowe miejsca hospicyjne w województwie łódzkim

Nowe miejsca hospicyjne w województwie łódzkim Fot. pixabay.com

Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął postępowania konkursowe na leczenie chorych w hospicjach stacjonarnych. Od 1 lipca chorzy terminalnie będą mieli nowe hospicjum w Kutnie i więcej miejsc hospicyjnych w łódzkim Szpitalu Zakonu Bonifratrów.

Łódzki NFZ zakontraktował wszystkie zaproponowane przez placówki medyczne w tym konkursie miejsca – w sumie 16 dodatkowych łóżek.

 Nowe hospicjum, z którym ŁOW NFZ podpisał umowę jest  Stowarzyszenie Hospicjum Kutnowskie w Kutnie przy ul Jastrzębia 15. W hospicjum na pacjentów czeka 11 łóżek. Do tej pory pacjenci z Kutna i okolic mogli szukać pomocy w innych odległych miejscowościach: Łodzi, Sieradzu, Bełchatowie, Zduńskiej Woli i Głownie. Dzięki zwiększeniu liczby łóżek o 5 oddział hospicyjny w Szpitalu Bonifratrów stał się największym oddziałem zapewniającym taką opiekę w Łódzkiem.

 Umowy z NFZ będą obowiązywały od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2021 r. Ich wartość w II półroczu 2021 r. to blisko 1,3 mln zł.

- Od kilku lat priorytetem NFZ jest zapewnienie lepszej dostępności do leczenia paliatywnego i hospicyjnego. Jest to niezwykle ważna forma opieki medycznej, która zapewnia pomoc osobom w zaawansowanym, nieuleczalnym stadium choroby. Pacjentami opiekuje się zespół złożony z medyków, ale też psychologa i rehabilitanta, którzy dbają o zaspokojenie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych i socjalnych chorych - podkreśla dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Łódzkiem łącznie do dyspozycji pacjentów chorych terminalnie  będzie 142 łóżek, w tym 73 w samej Łodzi. Oprócz hospicjów stacjonarnych opiekę zapewniają także hospicja domowa.

To ceniona przez chorych i ich rodziny forma opieki, która pozwala pacjentom spędzić czas w domu wśród bliskich. W Łódzkiem NFZ zapewnia opiekę w  29. hospicjach domowych.

Więcej o:
hospicja hospicja łódzkie nfz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE