Nowe hospicjum domowe od 1 czerwca

Nowe hospicjum domowe od 1 czerwca Fot. pixabay.com

Od 1 czerwca 2023 Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zapewni osobom terminalnie chorym dodatkowe 15 miejsc w hospicjum domowym. Kontrakt z Łódzkim NFZ uzyskała kolejna nowa placówka, która będzie opiekowała się mieszkańcami regionu.

W wyniku konkursu ofert NFZ zawarł umowę z hospicjum domowym prowadzonym przez Fundację Dwa Skrzydła przy ul. Świętego Antoniego 97 w Tomaszowie Mazowieckim. Hospicjum domowe to rodzaj szczególnej opieki przeznaczonej dla tych chorych na nowotwory, AIDS, z następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich pozwalają mu na pobyt w domu.

W hospicjum domowym chory pozostaje pod opieką lekarza, pielęgniarki, psychologa i fizjoterapeuty. Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu. W zależności od potrzeb mogą odbywać się częściej – pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, 7 dni w tygodniu. Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami. Rodzina chorego może w hospicjum domowym bezpłatnie wypożyczyć sprzęt medyczny i rehabilitacyjny (np. inhalator, glukometr, wózek inwalidzki, kule).

- Pracuję z chorymi na raka od kilkunastu lat, zaczynałem w łódzkim hospicjum Gajusz, teraz pracuję w szpitalu onkologicznym NuMed w Tomaszowie Mazowieckim, jestem psychoonkologiem. W zespole hospicyjnym będą i nowi i doświadczeni medycy. Aby zostać objętym opieką hospicjum konieczne jest skierowanie, może je wystawić każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, zazwyczaj robi to lekarz POZ, onkolog lub lekarz który wypisuje chorego ze szpitala - mówi ks. Grzegorz Chirk, kierujący Fundacją, która prowadzi hospicjum.

W Łódzkiem do dyspozycji chorych jest 12 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 246 łóżek. Poza hospicjami stacjonarnymi cenioną formą opieki nad chorymi terminalnie są właśnie hospicja domowe.

W Łódzkiem - wraz z nowym hospicjum - jest 35 hospicjów domowych dla dorosłych oraz 2 hospicja domowe dla dzieci. W 2022 roku medycy z hospicjów domowych w regionie objęli opieką ponad 3 600 dorosłych pacjentów, jest to najczęściej wybierana forma opieki nad chorymi u kresu życia.

Kontakt z nowym hospicjum: Fundacja Dwa Skrzydła przy ul. Świętego Antoniego 97 w Tomaszowie Mazowieckim, tel. 514 791 674.

Więcej o:
Nowe hospicjum domowe od 1 czerwca NFZ Nowe hospicjum domowe od 1 czerwca Tomaszów Mazowiecki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE