Nowe domy od dewelopera. Czy to dobre rozwiązanie?

Nowe domy od dewelopera. Czy to dobre rozwiązanie?

Chcesz zamieszkać w domu, ale nie masz czasu na szukanie miejsca, załatwianie projektu, ekipy budowlanej lub czegokolwiek innego? Co więcej, dom nie będzie wymagał remontu i może być wykończony pod klucz. W takiej sytuacji zwróć uwagę na rynek pierwotny i sprawdź oferty deweloperów.

Zakup domu na rynku pierwotnym

Nowy dom jednorodzinny możesz kupić od dewelopera, czyli przedsiębiorcy, który zobowiązuje się przenieść na nabywcę własność nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym (lub użytkowanie wieczyste działki i własność wybudowanego na niej domu) w zamian za wynagrodzenie.

Od 29 kwietnia 2012 r. obowiązuje tzw. ustawa deweloperska (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1377). Znajdują się w niej zapisy, które szczegółowo regulują obowiązki dewelopera i zawiera korzystne dla konsumentów rozwiązania. Dzięki temu ryzyko nabywcy jest zminimalizowane, nawet w sytuacji bankructwa firmy deweloperskiej.

Zasada takiej współpracy jest klarowna. Faktem jest, że za domy na sprzedaż trzeba zapłacić z góry lub w ustalonych terminach, a nie po zakończeniu budowy. Jednak środki nie trafiają bezpośrednio do kasy dewelopera, a na rachunek powierniczy w banku. Oznacza to, że pieniądze znajdują się na rachunku bankowym. To ta instytucja wypłaca je na rzecz dewelopera pod warunkiem, że inwestycja jest realizowana zgodnie z planem.

Umowa przedwstępna powinna mieć formę aktu notarialnego i zawierać zapisy, które określone są w ustawie. Deweloper, sprzedając nowe domu, musi przygotować szczegółowe zestawienie informacji, czyli prospekt. Dokument ułatwia weryfikację oferty i ocenę wiarygodności dewelopera.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając domu?

Zarówno mieszkania deweloperskie, jak i nowe domy to wydatek rzędu setek tysięcy złotych. Warto więc przemyśleć decyzję o zakupie i zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów.
Przede wszystkim ważna jest lokalizacja. Od niej zależy Twoja codzienna komunikacja, czyli dojazdy do pracy i szkoły. Decydując się na dom, zwróć uwagę na układ dojazdów. Szukaj domów, które po zakończeniu wszystkich etapów budowy nie będą leżały przy ważnej arterii komunikacyjnej.

Duże znaczenie ma pobliska infrastruktura. Dostęp do sklepów spożywczych, szkół, obiektów usługowych czy komunikacji miejskiej. Życie na obrzeżach miasta czy na wsi nie musi oznaczać pustelni — chyba że właśnie takiego miejsca szukasz. Jeśli nie, warto się zapoznać z okolicą.

Zobacz, jak wygląda najbliższe sąsiedztwo. Czy działka jest na tyle duża, że zapewni Ci strefę komfortu, a może budynki rozmieszczone są zbyt gęsto? Dla kogoś może być ważne, aby mieć sąsiada „za ścianą”, ale bez wchodzenia sobie w drogę. Innym razem ktoś może potrzebować większej prywatności, a tuje nie zawsze rozwiązują sprawę.

Dom od dewelopera — warto?

Domy na sprzedaż oferowane na rynku pierwotnym to pod wieloma względami bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli nie chcesz spędzać nocy na pilnowaniu materiałów budowlanych lub zwyczajnie nie znasz się na wznoszeniu budynków, dom od dewelopera to dobre rozwiązanie. Czasami trzeba zapłacić więcej niż w przypadku „samodzielnej” budowy, ale zyskujesz spokój, a to wartość bezcenna.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE