Nowa placówka opiekuńcza – tak, ale nie bez „zgrzytu”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Zarząd Powiatu Radomszczańskiego zamierza uruchomić kolejną placówkę opiekuńczo-wychowawczą, w której zamieszkają młodzi mieszkańcy powiatu radomszczańskiego, odebrani decyzją sądu z rodzin biologicznych. Jako jej lokalizację wskazano budynek, znajdujący się przy ul. Przedborskiej w Radomsku. Zgodę na jego zakup wyrazili radni podczas poniedziałkowej (28 września 2020 r.) sesji. Nie obyło się jednak bez ożywionej dyskusji. Opozycja zarzuciła Zarządowi Powiatu, niegospodarność w kwestii wyboru lokalizacji placówki.

Obecnie Powiat Radomszczański prowadzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą „Kamil” w Strzałkowie. Jeden tego typu obiekt to jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego konieczne jest utworzenie kolejnej placówki (docelowo ma ich być 5). Zarząd Powiatu Radomszczańskiego na jej lokalizację wskazał wystawiony na sprzedaż budynek przy ul. Przedborskiej. Jest to obiekt wybudowany i częściowo wykończony. Problem w tym, że nie jest to budynek nowy.

- W pełni popieram koncepcję utworzenia kolejnej takiej placówki, jednak jej ulokowanie w zaproponowanej przez Zarząd nieruchomości budzi wątpliwości pod względem racjonalnego wydatkowania pieniędzy podatników. Budynek ten był budowany w technologii, z jakiej obecnie się nie korzysta. Nie ma tam chociażby taniego w eksploatacji ogrzewania. Dlatego budynek ten będzie generował straty – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Szymon Zyberyng.

- Na pewno na terenie miasta, czy powiatu jest wiele nowocześniejszych budynków do sprzedania. Zastanawiam się, dlaczego Zarząd Powiatu nie poczynił starań, by takowe obiekty znaleźć? Dlaczego postawiono akurat na ten konkretny budynek – dopytywał radny Szymon Zyberyng.

Opozycyjni radni zastanawiali się, czy bardziej opłacalne nie byłoby wybudowanie nowego budynku, w którym mogłaby zafunkcjonować placówka opiekuńczo-wychowawcza. Jak jednak podkreślali członkowie Zarządu Powiatu, takie rozwiązanie z pewnością byłoby bardziej kosztowne. A co więcej, na taką inwestycję potrzeba wiele czasu. W podobnym tonie wypowiadał się również radny Arkadiusz Ciach.

- My tego czasu nie mamy. Nie możemy czekać, bo te dzieci nie mogą czekać. One nie jadą do takiego obiektu na wczasy, tylko dla ratowania swojego życia. Proszę mi wierzyć, na terenie Radomska i powiatu trudno jest znaleźć budynek, w którym placówka opiekuńczo-wychowawcza może powstać – podkreślał Arkadiusz Ciach.

Jeśli chodzi o wątpliwości opozycji, dotyczące stanu technicznego budynku przy ul. Przedborskiej – Zarząd Powiatu uspokaja.

- Zapewniam państwa, że obiekt spełnia wszystkie nasze oczekiwania i wymagania. Jest położony w dogodnej lokalizacji, dzięki czemu wychowankowie będą mieli blisko chociażby do szkół. Budynek ten jest również w dużym stopniu wykończony i wyposażony, co jest dla nas także bardzo istotne. Dzieci, które wymagają umieszczenia w takiej placówce przybywa, więc sytuacja ta zmusza nas do podejmowania szybkich działań – wyjaśnia Fabian Zagórowicz, członek Zarządu Powiatu.

Budynek przy ul. Przedborskiej sprzedawany jest nie przez prywatnego właściciela, tylko przez agencję nieruchomości. Koszt jego zakupu – po negocjacji, to 525 tys. złotych. Ok. 300 tys. złotych potrzeba na jego wykończenie i wyposażenie.

Zarząd Powiatu chce dokonać zakupu w 2020 roku, natomiast do użytku oddać obiekt w roku 2021.

Ostatecznie, po ożywionej chwilami dyskusji, radni wyrazili zgodę na transakcję. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 14 radnych, 8 wstrzymało się od głosu.

Więcej o:
radomsko rada powiatu radomszczańskiego sesja placówka opiekuńczo-wychowawcza
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE