Nocna wycieczka po radomszczańskim muzeum

W nocy z 19 na 20 maja można było zwiedzać radomszczańskie muzeum za darmo, w ramach tzw. Nocy Muzeów

W nocy z 19 na 20 maja można było zwiedzać radomszczańskie muzeum za darmo, w ramach tzw. Nocy Muzeów.

W Radomsku Noc Muzeów zainaugurowano już o godz. 18. Wtedy też w galerii można było posłuchać koncertu "Muzyka salonów Szwecji i Polski XVII-XIX wieku" w wykonaniu szwedzkiego duetu muzyki dawnej "DRAM". Słuchając koncertu (jak i po jego zakończeniu) uczestnicy Nocy Muzeów oglądali wystawę fotografii Edmunda Osterloffa pt. "Samotnik z Radomska". Zdjęcia te pochodzą z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Zwiedzając muzeum zauważyć można było, że największą popularnością cieszyła się czasowa wystawa pod nazwą "Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku". Najmłodsi układali wielkie puzzle z portretem Kopernika, nieco starsi dłużej zatrzymywali się przy animacji tłumaczącej istotę odkrycia polskiego astronoma. Poza tym zainteresowanie zwiedzających skupione było wokół kąta kuchennego, wnętrza kamienicy mieszczańskiej, ogromnej mapy Prus, pracowni naukowca i stanowiska pisania gęsim piórem. Wszystkich eksponatów na tej wystawie można było swobodnie dotykać.

Przechadzając się po muzeum co jakiś słyszałem potężne uderzenie. Początkowo wydawało mi się, że ktoś przypadkiem upuścił jakiś ciężki przedmiot. Uderzenia jednak się powtarzały. Po wyjściu na dziedziniec okazało się, że zwiedzający mogą wybijać sobie za darmo pamiątkowe monety z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. Trzeba było z dużą siłą uderzyć ciężkim młotem w okrągły kawałek metalu znajdujący się pomiędzy dwoma stemplami. To bardzo ciekawa atrakcja - korzystało z niej większość zwiedzających.

Na piętrze muzeum można było zapoznać się z dokumentacją konserwatorską XIX-wiecznego obrazu Saturnina Świerzyńskiego pt. "Portret Staruszki". Bardzo dokładnie opisano tam to dzieło sztuki, zwracając uwagę na niemal każdy element obrazu.

Oczywiście radomszczanie zwiedzali również stałe wystawy - "Pradzieje ziemi radomszczańskiej", "Z dziejów miasta Radomska", "Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku", "Zbiory sztuki w radomszczańskim Muzeum", "W okupowanym Radomsku". Urok nocnej pory pozwalał na nieco inne spojrzenie na te eksponaty, nawet jeśli wcześniej oglądało się już je wiele razy.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Z czasem kolejne niemieckie i europejskie miasta dołączyły do akcji. W Polsce impreza pierwszy raz odbyła się w Poznaniu w 2003 roku. Od tamtej pory coraz więcej polskich miast włącza się do akcji promowania dziedzictwa kulturowego w ten niestandardowy sposób. Od kilku lat w przedsięwzięciu uczestniczy również radomszczańskie Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego.

Więcej o:
muzeum noc muzeów zabytek eksponat moneta kopernik wystawa zwiedzanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE