W piątkowy wieczór 18 września Stowarzyszenie Literackie „Ponad” zaprosiło radomszczan na wyjątkową „Noc Poezji i Muzyki”. To była prawdziwa uczta dla ducha i dla ciała.
W piątkowy wieczór 18 września Stowarzyszenie Literackie „Ponad” zaprosiło radomszczan na wyjątkową „Noc Poezji i Muzyki”. To była prawdziwa uczta dla ducha i dla ciała.
„Noc Poezji i Muzyki” to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Ponad”, a udało się to dzięki hojności osób prywatnych oraz Starostwu Powiatowemu w Radomsku.
Pomysł organizacji wydarzenia prezes Stowarzyszenia Edmunda Bodanka podpatrzyła w innych miastach, które niedawno odwiedziła.
- Już jakiś czas kiełkował we mnie pomysł, aby zorganizować taką noc poezji i muzyki, ponieważ byłam w Sieradzu i Janowie na podobnym wydarzeniu. Bardzo mi się to spodobało. Przyznam, że ściągnęłam trochę elementów, ale jednak większa część to moje własne pomysły. W efekcie – moim zdaniem – dość ciekawie to wygląda – mówi prezes „Ponad”. – Najważniejsze jest to, że udało mi się ściągnąć poetów z innych miejscowości z czterech województw. A także muzyków, którzy grają naprawdę profesjonalnie. Cieszę się, że mogłam pokazać podczas dzisiejszego wieczoru tych artystów radomszczanom. Cieszę się też, że mogliśmy usłyszeć przepiękne utwory poetyckie – dodaje.
Podczas wieczoru oprócz promocji tomiku wierszy pt. „Powiat radomszczański w poezji” odbył się „Konkurs jednego wiersza”, w którym uczestniczyli poeci, m.in. z Myszkowa, Łodzi, Gomunic czy Warszawy.
W jury zasiedli specjaliści z dziedziny literatury: Prezes Związku Literatów Polskich z Rzeszowa Mieczysław Łyp, Beata Kępińska ze związku Literatów Polskich w Kielcach oraz Prezes Stowarzyszenia Literackiego „Litwa” z Częstochowy Bogdan Knop.
- Konkurs był bardzo ciekawy, różnorodny w tematyce, aczkolwiek przewijał się cały czas motyw przemijającego czasu, a co za tym idzie poszukiwania czasu. Wszystkie wiersze, które publiczność miała okazję poznać zaprezentowały szeroką gamę motywów i każdy mógł znaleźć dla siebie coś wartościowego – podkreśla przewodniczący jury Mieczysław Łyp. - Obrady trwały bardzo długo. Przy wyborze trzech pierwszych miejsc była dość zażarta walka. O wyborze I miejsca zadecydowała umiejętność spojrzenia na poruszany problem z zewnątrz. To jest rzadka umiejętność, ponieważ poeci zazwyczaj koncentrują swoją uwagę na ich subiektywnych emocjach – dodaje.
Decyzją komisji konkursowej I miejsce otrzymała Barbara Jędryszek za wiersz „Jak koło zębate”. II miejsce zdobyła Elżbieta Stępień za utwór „Czarownica”, a III miejsce wywalczyła Jolanta Stelmasiak za wiersz „Z perspektywy wędrowca”.
Laureatka I miejsca, która przyjechała do Radomska z Praszki w woj. opolskim nie ukrywała zaskoczenia i przyznała, że wiersz został napisany „na kolanie”.
- Jest to utwór biały, których zwykle nie pisze, jestem tym bardziej zaskoczona. Bliższe mojemu sercu są wiersze klasyczne, rymowane. Jestem więc wręcz w szoku, ale bardzo się cieszę z tej nagrody – podkreśla zwyciężczyni konkursu.
Jury przyznało także wyróżniania, które otrzymali: Cezary Bartnik oraz Lechosław Stępień.
Ponadto dodatkowe nagrody książkowe przyznano Stanisławie Krawczykowskiej oraz Lidii Dróżdż.
Muzyczną część „Nocy…” wypełnił koncert instrumentalno-wokalny, podczas którego wystąpił Zespół Kameralny Państwowej Szkoły Muzycznej w Radomsku pod kierunkiem Macieja Kowalczyka, soliści (akordeon – Przemysław Wojciechowski, , gitara – Mikołaj Wiewióra, śpiew – Jolanta Murtatów przy akompaniamencie Iwony Pyrkosz-Kubiak oraz Anna Molenda przy akompaniamencie Marii Molendy) oraz grupa wokalna „Impresja” z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
Wydarzenie uświetniły występy zespołów folklorystycznych „Kalina” ze Strzałkowa oraz „Od A do Zet” z Kietlina. Ponadto nowi członkowie Stowarzyszenia „Ponad” odebrali legitymacje członkowskie. Na koniec odbyła się wspólna obiado-kolacja.
Dziś (19 września) uczestnicy „Nocy…” pojechali na wycieczkę po powiecie radomszczańskim.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia.
ally