Radomsko, Łódzkie 13.5o środa, 17 Lipca 2019
ważne informacje
  • 16:07 Kolejne utrudnienia w ruchu w Radomsku. Ruszyła przebudowa ul. Jagiellońskiej czytaj dalej
  • 17:07 Mniej miejsc parkingowych przy poczcie w Radomsku czytaj dalej

Noc Muzeów w Radomsku

Kultura i rozrywka

Noc Muzeów to międzynarodowa impreza kulturalna. Jej celem jest udostępnienie zwiedzającym muzeów i galerii w godzinach nocnych. Pierwsza Noc Muzeów została... ››

Noc Muzeów to międzynarodowa impreza kulturalna. Jej celem jest udostępnienie zwiedzającym muzeów i galerii w godzinach nocnych. Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Jeśli chodzi o Polskę, miastem- prekursorem imprezy był Kraków- maj 2004.

 

 

Nasze radomszczańskie Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku również wzięło udział w akcji- Noc Muzeów.  W sobotę (15.05.2010) muzeum było czynne od 10.00 do 01.00. Wstęp na wszystkie wystawy był bezpłatny.

 

W ramach europejskiej imprezy zwiedzający mogli podziwiać wystawy stałe: „PRADZIEJE ZIEMI RADOMSZCZAŃSKIEJ”, „Z DZIEJÓW MIASTA RADOMSKA”, „ŻYCIE WSI RADOMSZCZAŃSKIEJ NA PRZEŁOMIE XIX i XX w.”,  „ZBIORY SZTUKI W RADOMSZCZAŃSKIM MUZEUM” oraz wystawę czasową „PTAKI OKOLIC CZĘSTOCHOWY” ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. W tę wyjątkową noc osoby, które nigdy nie były w dawnym areszcie, tym razem zwiedzali go bez żadnych problemów i z wielkim zachwytem (miejsce warte polecenia). W budynku dawnego aresztu można było podziwiać wystawę "W OKUPOWANYM RADOMSKU".

 

 

W tym samym dniu o godzinie 18.00 została otwarta w Galerii Muzeum wystawa obrazów założyciela Muzeum Stanisława Sankowskiego. Na otwarcie wystawy przyszła rodzina Stanisława Sankowskiego, jego uczniowie i goście. Stanisław Sankowski był nauczycielem historii oraz badaczem dziejów  Radomska. Jego wachlarz zainteresowań było szeroki. Szczególnie ukochał malarstwo. Malował martwą naturę, pejzaże i kwiaty- jak powiedział jego syn: "malował kwiaty, ponieważ były blisko niego".

 

 

Otwarcie wystawy uwieńczono koncertem z okazji Roku Chopinowskiego w wykonaniu: 

Magdalena Skawińska – sopran 

Joanna Błażej-Łukasik – fortepian 

Paweł Łukasik – altówka 

Anita Pawlak-Zygma - recytacja.

komentarze