Wieczór pełen humoru i ciepłych wspomnień o Henryku Sienkiewiczu zapewniła radomszczanom w niedzielę 7 listopada Barbara Wachowicz. W Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż jej... ››
Wieczór pełen humoru i ciepłych wspomnień o Henryku Sienkiewiczu zapewniła radomszczanom w niedzielę 7 listopada Barbara Wachowicz. W Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż jej wystawy "Henryk Sienkiewicz - Dla pokrzepienia serc".
Ilość zgromadzonych w muzealnej galerii osób najlepiej świadczyła o tym, że czeka nas wyjątkowy wieczór. Ciekawym scenariuszem oraz swoją niesamowitą osobowością pani Barbara sprawiła, że ponad dwie godziny spektaklu minęły niepostrzeżenie.
W widowisku poświęconym losom Sienkiewicza, którego narratorką była sama p. Wachowicz, udział wziął także harcmistrz Krzysztof Jabłecki (który wcielił się w rolę H. Sienkiewicza) oraz uczniowie radomszczańskich szkół. Karolina Skalska z II LO zagrała Marię Kellerównę, pierwszą miłość naszego wieszcza narodowego, Katarzyna Dąbrowska z ZS-G nr 4 wystąpiła jako żona pisarza - Maria z Szetkiewiczów - Sienkiewiczowa. Listy do Sienkiewicza czytali natomiast Bartłomiej Ciszewski (II LO), Robert Ciszewski (PG w Radziechowicach) oraz Kamil Suszczyk (PG w Żytnie). Specjalnym gościem wieczoru była ponadto prawnuczka Henryka - Anna z Sienkiewiczów Dziewanowska.
Podczas widowiska zgromadzeni radomszczanie mogli lepiej poznać biografię polskiego noblisty i dowiedzieć się o nim wielu ciekawostek. Dla wielu osób na pewno zaskoczeniem był fakt, że pierwsza miłość Sienkiewicza - Maria Kellerówna - urodziła się we wsi Strzałków pod Radomskiem. I właśnie w Strzałkowie spędzili wspólne wakacje w roku 1874.
Po spektaklu nadszedł czas na rozmowy z p. Barbarą oglądanie bogatej wystawy. W galerii Muzeum Regionalnego będzie można ją oglądać jeszcze przez trzy miesiące - i naprawdę warto!
Barbara Wachowicz - pisarka, historyk literatury, świetny fotografik, scenarzystka. Autorka książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych wielkim Polakom, takim jak: Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Bohaterowie "Kamieni na szaniec" i Powstania Warszawskiego, Harcerze Szarych Szeregów. Obdarzona tytułami "Pisarki losu polskiego" i "Ministra Patriotyzmu" - "za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży polskiej skarbów narodowego dziedzictwa". Wybrana przez The American Biographical Institute do grona Great Woman of the 21st Century. (info z www.barbara-wachowicz.pl)