Niełatwe życie po udarze

Niełatwe życie po udarze Fot. pixabay.com

- Moja 65-letnia mama kilka miesięcy temu przeszła udar. Od tego czasu ma problemy z pamięcią, mową, często wydaje się zdezorientowana i proces ten wydaje się postępować. Obecnie trudność sprawiają jej nawet codzienne domowe czynności. Czasami ma nawet problem z rozpoznaniem zwykłych przedmiotów, z których korzysta na co dzień. Do tego dochodzi jeszcze pogorszenie nastroju i apatia. Czy ten stan będzie się pogarszał? Jak mogę pomóc mamie? - pyta Grażyna. Na pytania odpowiada Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

- W przypadku Pana mamy najprawdopodobniej doszło do naczyniopochodnego uszkodzenia mózgu spowodowanego przez udar, czyli do otępienia. Towarzyszą mu właśnie zaburzenia zachowania, zaburzenia psychotyczne, a także nastroju. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaspół otępienny jest zespołem objawów wywołanych chorobą mózgu. Niestety, ma postępujący przebieg i wpływa na zaburzenia myślenia, orientację, pamięć czy zdolność uczenia się. Z tego też względu konieczne jest wdrożenie stosownego leczenia objawowego. Pisze Pani o spadku nastroju mamy. Wskazana byłaby wizyta u lekarza psychiatry, aby mógł stwierdzić, czy nie cierpi na depresję. Dość często towarzyszy ona chorobom wywołującym objawy otępienia. Faktem jest, że czasami wystarczy rozpocząć jej leczenie, by doszło do znacznej poprawy stanu pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

W przypadku otępień stosowane są badania neuropsychologiczne i testy psychometryczne, dzieki którym lekarz jest w stanie ocenić procesy poznawcze pacjenta. W zależności uzyskanych wyników dostosowuje się indywidualną terapię dla danego pacjenta. Ważnym aspektem jest wskazanie bliskim czy też opiekunom osoby chorej, jak mogą pokonywać codzienne problemy związane z chorobą.

- Gdy mamy do czynienia z lżejszymi przypadkami, pobyt w Klinice Wolmed oraz równoczesna codzienna terapia przynoszą dobre efekty. Mozna śmiało powiedzieć, że dzięki systematycznym ćwiczeniom zdrowa część mózgu jest w stanie przejąć funkcje uszkodzonych tkanek – mówi Sławomir Wolniak.

więcej informacji na: www.wolmed.pl

Tekst powstał we współpracy z kliniką „Wolmed”.

Więcej o:
udar klinika wolmed terapia sławomir wolniak
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE