Niedobór żelaza - dobór produktów i składników odżywczych

Niedobór żelaza - dobór produktów i składników odżywczych

Żelazo jest jednym z kluczowych pierwiastków, który wchodzi w skład hemoglobiny. Pozwala on wiązać tlen w krwince, co ma ogromne znaczenie dla procesu wymiany tlenowej. Jednak w wyniku utraty krwi, diety ubogiej w produkty wyróżniające się żelazem, upośledzenia wchłaniania pierwiastka - może dochodzić do niedoborów. Ma to oczywiście negatywne konsekwencje na zdrowiu. Im większe braki żelaza tym silniejsze oraz bardziej widoczne stają się objawy anemii. Pojawia się między innymi bladość skóry, błony śluzowej, spojówek, silne bóle głowy, osłabienie, a także bóle stawów.

Przyczyny niedoboru żelaza w organizmie

W przypadku ciężkiej niedokrwistości mogą pojawić się również objawy neurologiczne, zawroty głowy, różności, kołatania serca a także zaburzenia świadomości. Anemia prowadzi także do pogorszenia ogólnej kondycji fizycznej. Natomiast szczególnie groźny jest niedobór żelaza, który występuje u niemowląt oraz dzieci.

Dlatego w takiej sytuacji należy zadbać o zdrowie oraz urozmaicone posiłki, które zawierają szereg składników pokarmowych. Bardzo często powodem niewystarczającej ilości żelaza w organizmie jest brak zbilansowanej diety. Występuje to między innymi w przypadku diet wegańskich, eliminacyjnych oraz wegetariańskich. Dlatego jeżeli dieta nie zawiera wszystkich mikro i makroelementów wówczas może pojawiać się ich niedobór. Natomiast zwiększone zapotrzebowanie na żelazo występuje przede wszystkim w ciąży.

Dlatego w takiej sytuacji należy zdecydować się na suplementację żelaza, aby zapewnić bezpieczny i prawidłowy rozwój płodu. Natomiast niedobór żelaza podczas ciąży może grozić licznymi powikłaniami, poronieniem, a także przedwczesnym porodem. Warto zatem zapoznać się również z dieta bogata w żelazo.

Dieta obfitująca w żelazo

Żelazo to składnik występujący w wielu produktach spożywczych. Jednak zdecydowana największa jego ilość znajduje się w mięsie. Jest to między innymi wołowina, cielęcina oraz baranina. W przetworach mięsnych takich jak wędliny, pasztet czy kaszanka, a także podrobach, takich jak wątroba wieprzowa, drobiowa i wołowa także znajdują się duże ilości żelaza. Podobnie rybach, między innymi sardynkach, śledziach, dorszu czy makreli wędzonej.

Jednak żelazo odnaleźć można także w produktach zbożowych, owocach oraz warzywach. Największe jego ilości posiadają bób, burak, koper, groszek, szpinak, pietruszka, porzeczki, poziomki, maliny, a także nasiona strączkowe. Jednak zwiększenie podaży żelaza nie musi oznaczać, że pierwiastek ten odpowiednio się wchłonie.

Liczne błędy dietetyczne mogą spowodować anemię nawet w przypadku osób, które teoretycznie dobrze się odżywiają. W związku z brakiem obecności niektórych produktów spożywczych może dochodzić do niedoborów żelaza w ciąży lub też u dzieci. Dlatego przede wszystkim należy ograniczać spożycie herbaty oraz kawy, w szczególności po posiłku. Zawarte w nich tkaniny mogą znacząco utrudniać wchłanianie się żelaza. Niekorzystna okazuje się także dieta uboga w białko, a także dieta z dużą zawartością szczawianów, fosforanów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE