Nie wahaj się - uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku dla Ani i innych!

Fot. Klaudia Gajda

W środę, 9 sierpnia w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyła się konferencja prasowa dotycząca Dnia Dawcy Szpiku dla Ani Zbierańskiej. Wzięli w niej udział prezydent Radomska Jarosław Ferenc, burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski, przedstawiciele Fundacji DKMS oraz dawczyni faktyczna z Radomska Katarzyna Dzwonkowska. W trakcie spotkania przedstawicielki DKMS opowiedziały o idei dawstwa szpiku i możliwości rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku w Radomsku i Kamieńsku.

Zabawa, wycieczki w ciekawe miejsca, przyjaciele, beztroska. Szkoła, codzienne obowiązki, przygotowania do matury, wybór studiów. Między innymi takimi słowami można opisać świat nastolatki. Świat Ani z Kamieńska od października zeszłego roku wygląda zupełnie inaczej. Ania zachorowała na białaczkę i obecnie i przyjaciółmi walczy o normalność. Walczy o swoje zdrowie i życie! razem z rodziną.

Nastolatka z planami na przyszłość
Ania niedługo skończy 16 lat. Zaczęła naukę w Liceum w Radomsku. Jest dziewczyną pełną pasji i radości. Jak każdy z Jej rówieśników przygotowuje się do podjęcia ważnej, życiowej decyzji- wyboru studiów. I choć pomysłów na swoją przyszłość ma nadal kilka i jeszcze na 100% nie wie jaki kierunek wybierze, to na pewno wie, ze studia będą kolejnym ważnym etapem w Jej życiu, a zanim studia - egzamin maturalny. Już dziś się do niego przygotowuje.

„Przecież Ania nigdy nie chorowała"
W październiku zeszłego roku Ania gorzej się czuła, była osłabiona i bolała Ją głowa. Wydawać by się mogło, ze to jesienne przeziębienie. Jednak objawy zaniepokoiły rodziców dziewczyny. Ania nigdy nie chorowała. Dlatego, gdy tylko zaczęła się gorzej czuć, szukali przyczyny. Wizyta u lekarza przyniosła niespodziewaną diagnozę-ostra białaczka szpikowa. Ta wiadomość na chwilę zatrzymała świat Ani i całej rodziny. Ania trafiła na oddział hematologii. Rozpoczęła cykl badań i leczenie chemioterapie. Została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku. Niestety nikt z rodziny nie mógł być dawcą dla Ani. Niezbędna jest pomoc Dawcy niespokrewnionego.

Nie wahaj się - uratuj mi życie!
W sierpniu mieszkańcy Kamieńska, Radomska i okolic będą mieli okazję dołączyć do grona potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Punkty rejestracji Dawców będą ogólnodostępne. Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna. Polega na odpowiedzi na kilka pytań, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka na 3 pałeczki. We wszystkim pomogą wyszkoleni wolontariusze.

Punkty rejestracyjne:

6 sierpnia 2023 r., niedziela, godz. 13.00-18.00 Odbicie Baszty w Radomsku plac 3 Maja w Radomsku

12 sierpnia 2023 r., sobota, godz. 12.00-18.00
Piknik Wojskowy w Kamieńsku Targowisko Miejskie w Kamieńsku

12 sierpnia 2023 r., sobota, godz. 12.00-18.00 Dzień Dawcy Szpiku dla Ani
Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5

13 sierpnia 2023 r., niedziela, godz. 15.00-19.00
Piknik Strzelecki
Strzelnica Sportowa LOK w Radomsku, ul. Piaskowa 7

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba: między 18. a 55. rokiem życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi, świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków) pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602 To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce. w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12.000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Nie wahaj się - uratuj życie! Zostań Dawcą szpiku dla Ani i innych!
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE