Nie będzie kontynuacji programu In Vitro w Radomsku?

Nie będzie kontynuacji programu In Vitro w Radomsku? Fot. pixabay.com

W środę, 22 listopada Sejm RP zajmował się projektem przywrócenia refundacji In Vitro w Polsce. A na komisji zdrowia Rady Miejskiej w Radomsku radny Łukasz Więcek zawnioskował o kontynuację programu dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Radomska. Jednak na komisji wniosek Radnego odrzucono.

W grudniu tego roku zakończy się realizowany w Radomsku program polityki zdrowotnej pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Radomska”. Podczas posiedzenia komisji zdrowia Radny Łukasz Więcek zawnioskował o kontynuację programu In Vitro w Radomsku.

- Ci państwo (na zdjęciu dodanym przez Łukasza Więcka są poseł Anna Milczanowska oraz prezydent Radomska Jarosław Ferenc) właśnie zablokowali w Radomsku program In Vitro, o który przed laty wszyscy tak mocno walczyliśmy. Nie ma go w budżecie, nie ma projektu uchwały, nie ma na to woli. Komisja Zdrowia odrzuciła mój wniosek. Obecny program wygaśnie 31 grudnia. Sytuację być może uratuje program ogólnopolski, którego kształtu i terminu wejścia w życie jeszcze nie znamy. Ale nie o to chodziło państwu ze zdjęcia. W Radomsku niestety nadal rządzi ideologia PiS – napisał radny na swoim Facebooku.

Program ,,Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Radomska’’ funkcjonuje od 2020 r. - rocznie miasto Radomsko zabezpiecza na ten cel kwotę 100 000,00 zł. Program zaplanowany jest do końca tego roku.

- W 2020 r. złożonych zostało 6 wniosków, które zostały pozytywnie rozpatrzone. Z różnych względów medycznych w roku 2020 r. z dofinansowania ,,in vitro” skorzystały 4 pary. Skuteczność zabiegów to 1 ciąża.. W 2021 r. złożonych zostało 11 wniosków, które zostały pozytywnie rozpatrzone. Z różnych względów medycznych w roku 2021 r. z dofinansowania ,,in vitro” skorzystało 9 par. Skuteczność zabiegów to 3 ciąże. W 2022 r. złożone zostały 3 wnioski, które zostały pozytywnie rozpatrzone. Z dofinansowania skorzystały 3 pary. Skuteczność zabiegów to 1 ciąża. W 2023 r. złożone 4 wnioski, skorzystały 3 pary. Wykorzystano 13 600 zł. Brak skuteczności zabiegów – poinformowała nas Karolina Turowska z Urzędu Miasta w Radomsku.

Niestety w żadnym z przypadków ciąża nie zakończyła się urodzeniem dziecka.

Więcej o:
in vitro projekt in vitro radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE