Naukobus odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Radomsku

Koniec roku szkolnego coraz bliżej. I choć uczniowie myślą już o wakacjach, to z wielką chęcią wzięły udział w wystawie „Naukobus”, która na jeden dzień zawitała do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku. Młodzież miała jedyną taką okazję, aby w ciekawy sposób poprzez zabawę i eksperymenty przyswoić wiedzę z zakresu matematyki i fizyki.

W poniedziałek, 17 czerwca Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 gościła w swoich progach uczniów z radomszczańskich podstawówek, którzy przyszli obejrzeć wystawę. Interaktywne eksponaty naukowe rozstawione zostały w sali gimnastycznej. Przyjechały one specjalnym „Naukobusem” z Centrum Nauki „Kopernik”.

- Interaktywna wystawa, jaką jest projekt „Naukobus” realizowany przez Centrum Nauki „Kopernik" wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma na celu dotarcie do mniejszych ośrodków edukacyjnych i popularyzacji nauki wśród najmłodszych
- mówił Krzysztof Ciecióra, z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie a także absolwent PSP 4.

Na wystawie znalazło się ponad piętnaście stanowisk do eksperymentowania, wszystkie można a nawet trzeba było dotknąć i sprawdzić ich działanie. Przy każdym eksponacie znajdował się opis tego, jak go używać, jak działa i krótka ciekawostka na jego temat.

Uczniowie mogli się dowiedzieć m.in. jak powstaje film, jak zbudowane jest wnętrze człowieka, dlaczego pomidor jest czerwony, mogły zgłębić tajniki szyfrowania wiadomości, zmierzyć się z echem, sprawdzić swoją szybkość reakcji i słuch. Poznać odpowiedzi na pytania takie jak: dlaczego piórko wolno opada, a kamień leci szybko w dół, sprawdzić twierdzenie Pitagorasa. Można było również sprawdzić w specjalnych okularach, jak widzi krótkowidz, w innych przestawione były strony prawa i lewa. Dzięki wirującemu krześle można było sprawdzić w jaki sposób m.in. łyżwiarze kręcą piruety. I wiele jeszcze innych eksperymentów i łamigłówek, które przygotowano dla dzieci.

Od jutra, 18 czerwca wystawę będzie można obejrzeć w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w sali tanecznej na I pietrze. Czynna będzie od godziny 10.00 do godziny 18.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej o:
psp 4 radomsko naukobus radomsko naukobus psp 4 centrum nauki kopernik
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE