Nauka programowania dla dzieci – czy jest już niezbędna?

Nauka programowania dla dzieci – czy jest już niezbędna?

Wśród kompetencji przyszłości coraz częściej wymienia się także umiejętności z zakresu nowych technologii. Z pewnością wszechobecny rozwój oraz prawdziwa rewolucja technologiczna obligują nas coraz bardziej do nabywania wielu cyfrowych zdolności. Zapotrzebowanie na pracowników wyposażonych w wiedzę z zakresu IT stale rośnie. Dbając o dobry start w przyszłość dziecka, warto wyposażać je więc w pożądane umiejętności już na wczesnym etapie życia.

Jakie umiejętności będą pożądane w przyszłości?

Wśród pożądanych kompetencji przyszłości wymienia się przede wszystkim zdolność adaptowania się oraz bycia elastycznym. Umiejętność pracy pod presją czasu zarówno w grupie, jak i samodzielnie to cechy, które już teraz są poszukiwane przez wielu pracodawców. Bardzo ceni się osoby, które posiadają zarówno umiejętności z zakresu nowych technologii, jak i kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność czy umiejętność sprawnego zarządzania czasem.

Biorąc pod uwagę przyszłe wymagania na rynku pracy, już od najmłodszych lat warto zaangażować dziecko w proces organizacji miejsca do nauki oraz zadbać o rozwój inteligencji emocjonalnej — odczytywania emocji swoich i innych oraz ich prawidłowej regulacji. Zważając na rozwój cyfryzacji, wydaje się oczywiste, że w najbliższej przyszłości niezwykle pożądane będą również umiejętności związane z programowaniem oraz nowymi technologiami. Swobodne poruszanie się po nowych mediach i umiejętne korzystanie z dostępnych narzędzi to kompetencje, które można kształtować już w dziecięcych, nastoletnich latach. Oczywiście, należy zadbać także o wprowadzenie zasad higieny korzystania z internetu, wspierać dziecko w rozwoju innych pasji i zainteresowań, a także zagwarantować mu czas na zabawę i przebywanie z rówieśnikami.

Dlaczego warto uczyć programowania od najmłodszych lat?

Gwałtowny rozwój nowych technologii sprawił, że umiejętność programowania staje się równie ważna, jak inne przedmioty uczone w szkole. Być może niebawem stanie się również częścią podstawy programowej. Branża IT rozwija się w niespodziewanie szybkim tempie. To sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów nie tylko nie maleje, ale stale rośnie. Nauka programowania sprzyja rozwoju innych umiejętności, równie przydatnych w szkole, czy podczas wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Nie ma ustalonego konkretnego wieku na rozpoczęcie nauki programowania. Nabywanie umiejętności kodowania poprzez zabawę może rozpocząć się już w szkole podstawowej. Aplikacja Pixblocks sprzyja nauce programowania blokowego, idealnego do rozpoczęcia inspirującej przygody z kodowaniem. Podczas korzystania z aplikacji dziecko może przyswajać kompetencje zależne od jego stopnia zaawansowania. Najmłodszym dzieciom szczególnie poleca się rozpoczęcie nauki od programowania blokowego. Starszym dzieciom proponuje się naukę języka Python, który szybko daje przepustkę do nauki kolejnych języków programowania. Nauka tworzenia gier czy aplikacji jest niezwykle twórczym zajęciem. Oprócz poczucia sprawstwa i satysfakcji z uzyskanych efektów dziecko uczy się twórczego rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE