W sobotę, 7 września Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprosiła czytelników i sympatyków na kolejną edycję Narodowego Czytania. W tym roku uczestnicy akcji przypomnieli jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury – „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Fragmenty tego dramatu romantycznego czytali m.in. przedstawiciele władz powiatu radomszczańskiego - wicestarosta Jacek Gębicz, prezydent Radomska – Jarosław Ferenc, parlamentarzyści: Anna Milczanowska i Krzysztof Ciecióra, a także przedstawiciele stowarzyszeń oraz uczniowie radomszczańskich szkół.
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu, należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całym kraju czytano m.in.: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana”.