Narodowe Czytanie 2021 już w sobotę!

Narodowe Czytanie 2021 już w sobotę! Fot. MBP w Radomsku

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku zaprasza do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Akcja odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 r. w siedzibie MBP przy ul. Narutowicza. Początek o godz. 11.00.

Tym razem uczestnicy akcji czytać będą książkę „Moralność Pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

„Moralność pani Dulskiej” napisana w 1906 roku została nazwana przez nią samą „tragifarsą kołtuńską”. Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich we Lwowie (istnieje również wersja krakowska sztuki). Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej ukazany przez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, a zwłaszcza przez demaskację postaci tytułowej, właścicielki czynszowej kamienicy.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

– Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent.

Więcej o:
radomsko biblioteka radomsko mbp radomsko narodowe czytanie 2021 moralność pani dulskiej
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE