Na ul. Skoczyńskiego w Radomsku zamontowano tablicę poświęconą patronowi ulicy

Na ul. Skoczyńskiego w Radomsku zamontowano tablicę poświęconą patronowi ulicy Fot. Daniel Strączyński, Sebastian Klimczak

Na ul. Skoczyńskiego w Radomsku zamontowana została tablica, poświęcona patronowi ulicy - Bronisławowi Skurze-Skoczyńskiemu ps. „Robotnik”.

Przeszło rok temu, były radomszczański dziennikarz, pasjonat historii, autor książki poświęconej „Robotnikowi” – Grzegorz Drzewowski, zwrócił się do władz Radomska o zmianę nazwy ul. Skoczyńskiego na ul. Porucznika Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika”.

- W Radomsku postać Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika” nie jest dobrze znana. Dowiedziałem się, że ludzie mylą Skoczyńskiego z generałem Sojczyńskim „Warszycem”. Sprawdziłem wówczas, jaka jest nazwa ulicy. To po prostu ulica Skoczyńskiego. Nawet ludzie tam mieszkający nie do końca wiedzą, kto to był Skoczyński – argumentował Grzegorz Drzewowski.

Wniosek Grzegorza Drzewowskiego o zmianę nazwy ulicy nie zyskał aprobaty. Władze Radomska podkreślały, że zmiana nazwy wiązałaby się dla mieszkańców tej ulicy z wymianą dokumentów.

Radni Rady Miejskiej w Radomsku zdecydowali, że postać Porucznika Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika” zostanie upamiętniona w inny sposób – poprzez umieszczenie tablicy, na której zamieszczony zostanie życiorys „Robotnika”. I tak się stało. Tablica przy ul. Skoczyńskiego została już zamontowana.

Bronisław Skura-Skoczyński „Robotnik” był żołnierzem Armii Krajowej, m.in. dowodził grupą, która w 1943 roku rozbiła więzienie w Radomsku i uwolniła z rąk Niemców ok. 70 więźniów.

Więcej o:
radomsko ulica skoczyńskiego radomsko tablica grzegorz drzewowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE