Na te rzeczy trzeba uważać kupując ubezpieczenie OC

Na te rzeczy trzeba uważać kupując ubezpieczenie OC

Zakup obligatoryjnego ubezpieczenia OC samochodu to obowiązek, przed którym staje każdy właściciel pojazdu. W przypadku pierwszego samochodu lub braku ogólnego doświadczenia w tej materii, normalnym jest, że to zadanie może budzić pewne wątpliwości i niepokoje. Trudno wtedy dokonać tego w pełni świadomie, bez ryzyka popełnienia błędu. W poniższym artykule zwrócimy uwagę na kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu w Polsce. Polisę musi posiadać pojazd, który nawet nie uczestniczy czynnie w ruchu drogowym. W związku z tym każdy kierowca musi zadbać o to, by jego samochód zawsze posiadał aktualną polisę OC. Ubezpieczenie to obejmuje pomoc finansową ubezpieczyciela w przypadku szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu. Mogą być to różnego rodzaju stłuczki z innymi pojazdami lub zniszczenie mienia osób trzecich. Jest to więc swego rodzaju ochrona zarówno dla sprawcy zdarzenia, jak i osób w nim poszkodowanych, co znacznie ułatwia uzyskanie przez tych drugich odszkodowania.

Trzeba zachować płynność polisy

Planując zakup samochodu, w pierwszej kolejności po dokonaniu transakcji powinno być sprawdzenie stanu ubezpieczenia OC. Może się okazać, że kończy się ono niebawem. W takim wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dbając o płynność procedur związanych z prawem ubezpieczeniowym, może nałożyć na nas surową karę finansową. Za brak OC dla samochodu osobowego przez choćby 1 dzień grozi kara w wysokości 1200 złotych. To zazwyczaj wiele więcej niż koszt rocznego OC. Wysokość kar rośnie wraz z ilością dni bez aktywnej polisy. Zatem bardzo istotne jest, aby przypilnować terminu kończącej się polisy i nie dopuścić do przerwania jej aktywności.

Inne ceny u różnych ubezpieczycieli

Błąd, który jest często popełniany przez młodych i niedoświadczonych kierowców to zakup polisy OC od pierwszego ubezpieczyciela, z którym się skontaktują. Ustalanie i kalkulowanie cen ubezpieczenia należy do przywilejów towarzystw ubezpieczeniowych. To oznacza, że każdy ubezpieczyciel może wyceniać usługę ubezpieczeniową na inny sposób, kładąc większy nacisk na inne kwestie podczas kalkulowania składek lub oferując promocje dla przyszłych klientów. Stąd wynikają różnice w cenach OC u różnych ubezpieczycieli. Kierowca powinien zatem zrobić dokładny research na rynku ubezpieczeniowym przed zakupem polisy. Najlepszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora OC dostępnego w Internecie. Po wypełnieniu formularza, system wyszukuje najbardziej korzystne dla kierowcy oferty ubezpieczeń.

Dokładna znajomość umowy jest podstawą

Firmy oferujące ubezpieczenia samochodowe cieszą się ogólnym zaufaniem. Mimo tego, chcąc zakupić OC w pełni świadomie i mieć pewność, że umowa będzie spełniała wszystkie oczekiwania, zawsze należy przeczytać całą polisę przed jej podpisaniem. Może się zdarzyć, że w wyniku błędu wcześniejsze ustalenia brzmią w umowie inaczej. Dodatkowo bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE