Na której ręce obrączka, a na której pierścionek zaręczynowy?

Na której ręce obrączka, a na której pierścionek zaręczynowy?

Obrączka i pierścionek zaręczynowy to najważniejsza biżuteria, jaką nosi na sobie zamężna kobieta. Panie w okresie narzeczeństwa często zadają sobie pytanie, na której ręce obrączka, a na której nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie. Z obrączką sprawa jest o tyle prosta, że mamy ściśle określone zasady jej noszenia, pierścionek zaręczynowy po ślubie jest natomiast traktowany nieco swobodniej, co pozwala go nosić zgodnie z osobistymi preferencjami.

Prawa czy lewa? Na której ręce powinna być noszona obrączka?

W czasach starożytnych wierzono, że na lewej dłoni zlokalizowana jest żyła prowadząca prosto do serca. Umieszczenie na serdecznym palcu lewej dłoni biżuterii małżeńskiej miało więc silne odzwierciedlenie w tradycji i starych wierzeniach. Zwyczajowi temu hołdowano także w późniejszych wiekach, w dzisiejszych czasach sprawa nie jest jednak tak oczywista. To, na której ręce nosi się obrączka, jest bowiem uwarunkowane kulturą i tradycją danego kraju. Zwyczaj noszenia obrączki na lewej dłoni został utrzymany m. in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, USA i innych. Co jednak z Polską?

Nad Wisłą od mniej więcej połowy XIX w. nosi się obrączkę nie na lewej dłoni, lecz na prawej. Początkowo kobiety, zgodnie z tradycją europejską, zakładały biżuterię ślubną na lewą rękę, jednak po upadku powstania styczniowego w XIX w., Polki w żałobie po swoich straconych mężach, przełożyły obrączki na dłoń prawą (wcześniej nosiły ją na niej wdowy) i tak już zostało. Noszenie obrączki na prawej ręce w Polsce ma więc ścisły związek z historią naszego kraju. Polska nie jest jednak jedynym krajem, który podlega tej zasadzie. Obrączki na prawej dłoni nosi się bowiem także w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Grecji, Norwegii, Indiach i kilku innych krajach.

Jak nosić po ślubie pierścionek zaręczynowy?

Według polskiej tradycji pierścionek zaręczynowy ma przygotowywać miejsce dla obrączki – przed ślubem nosimy go więc na serdecznym palcu prawej dłoni, gdzie po ślubie zastąpi go obrączka. Co jednak dzieje się z pierścionkiem po ślubie? Tu panuje kilka różnych przekonań. Jedno z nich zaleca, aby przełożyć pierścionek zaręczynowy na dłoń lewą i tam go dalej nosić na serdecznym palcu. Inne natomiast pozwala na pozostawienie pierścionka na tym samym palcu, co przed ślubem i noszenie do wspólnie z obrączką. Nie brakuje także kobiet, które w dniu ślubu po prostu zdejmują pierścionek zaręczynowy i chowają go do kasetki, na co dzień nosząc wyłącznie obrączkę. Pierścionek zakładają wyłącznie na specjalne okazje, traktując bardziej jako pamiątkę aniżeli codzienną biżuterię.

To, które z tych rozwiązań wybierzemy, zależy od naszych upodobań i preferencji. Możemy stosować się do panujących w Polsce niepisanych zasad i po ślubie nosić pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni, równie dobrze możemy jednak pozostawić go na tym samym palcu, na którym już gości obrączka. W tym drugim przypadku warto jednak zadbać o to, aby pierścionek i obrączka były ze sobą spójne stylistycznie, gdyż będzie to wyglądało po prostu lepiej.

Sprawdź jaka jest odpowiedź na pytanie "na której ręce obrączka" oraz zapoznaj się z wieloma artykułami poradnikowymi na https://www.weselezklasa.pl/poradnik/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE