Na jaką lodówkę się zdecydować?

Na jaką lodówkę się zdecydować?

Zakup lodówki zawsze jest sporym wyzwaniem. Na jaki model się zdecydować? Pod uwagę trzeba wziąć wiele istotnych elementów - zastosowane technologie, wyposażenie, funkcjonalność czy design.

Zakup lodówki zawsze jest sporym wyzwaniem. Na jaki model się zdecydować? Pod uwagę trzeba wziąć wiele istotnych elementów - zastosowane technologie, wyposażenie, funkcjonalność czy design. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też zapoznać się z popularnym portalem rankingiproduktow.pl.

Postawić na lodówkę wolnostojącą, a może na model do zabudowy? Te drugie można w pełni zabudować i zamknąć frontami meblowymi. Są one nieco droższe i mniej pojemne niż lodówki wolnostojące. Jednak pod względem funkcjonalności wcale się od nich nie różnią. Nie oferują jednak np. kostkarki do lodu czy dyfuzora wody, co jest chyba kwestią oczywistą. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Należy sobie zadać pytanie - jaki efekt aranżacyjny ma zostać osiągnięty.

Lodówki wolnostojące, które są popularniejsze to naprawdę szeroka kategoria produktów. Do wyboru są:

- modele jednodrzwiowe z samą chłodziarką lub niewielkim zamrażalnikiem,

- modele dwudrzwiowe zwane chłodziarkozamrażarkami, które składają się z dwóch części - zamrażarki i chłodziarki (ich umiejscowienie bywa różne),

- modele side by side podzielone pionową przegrodą w stosunku 1:2, gdzie chłodziarka jest większa,

- modele french door z chłodziarką na górze i zamrażarką szufladową,

- modele multidoor z czterema drzwiami.

Lodówki są urządzeniami, które pracują przez cały czas. Zużycie prądu ma w ich przypadku ogromne znaczenie. Przed zakupem warto więc sprawdzić charakterystykę energetyczną danego urządzenia. Klasa energetyczna mówi o rocznym zużyciu prądu w kilowatogodzinach. Obejmuje zakres d A do G. Klasy najwyższe to najbardziej zaawansowane lodówki. Są one energooszczędne i ekologiczne, ale też i droższe. Z drugiej strony to inwestycja na lata. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie - co dla nas jest najważniejsze.

Co z pojemnością lodówki? Standardowe modele mają od 180 do 200 cm wysokości i 60 cm szerokości. Do wyboru są jednak i mniej standardowe urządzenia. Z wymiarami nierozerwalnie związana jest pojemność lodówki - podawana w litrach dla części chłodzącej i zamrażalnika oddzielnie. Dla jednej osoby odpowiednia będzie chłodziarka o pojemności 120 litrów. Na każdą kolejną osobę powinno przypadać około 30 litrów. To wielkości szacunkowe.

Spore znaczenie ma głośność sprzętu, bo wpływa to w dużej mierze na komfort mieszkańców. Bywa to problemem, gdy lodówka stoi w otwartej kuchni lub aneksie kuchennym. Najcichsze modele na rynku pracują z głośnością do 33 dB, a najgłośniejsze do 43 dB.

Jeśli mowa o technologiach to zdecydowana większość lodówek sprzedawanych obecnie w sklepach wykorzystuje technologię No Frost. Ma ona zresztą całkiem sporą historię. Dzięki niej można zapomnieć o konieczności regularnego rozmrażania urządzenia. Technologia ta oparta jest na cyrkulacji powietrza. Wilgotne powietrze trafia do ścianek lodówki, jest skraplane, woda spływa w dół. Tam wymiennik ciepła odparowuje ją na zewnątrz. Wilgoć jest usuwana ze środka i nie dochodzi do szronienia ścianek. System ten zapewnia też żywności dłuższą świeżość.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE