Na działkę tak, ale z rozsądkiem

Na działkę tak, ale z rozsądkiem Fot. pixabay.com

Zarząd Związku Działkowców jest zaniepokojony zakazami przebywania w ogródkach działkowych. Żaden przepis na takie ograniczenie nie zezwala. Mimo wszystko prosi działkowców, by ograniczali pobyt w domkach.

- Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach – przypomina Zarząd Krajowy Polskiego Związku Działkowców.

W liście otwartym zarząd przypomina, że działkowcy mają tytuł prawny do swojej działki.

- Przebywanie na działce, byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, prywatnych dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełnią. Mimo wszystko Zarząd apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyko choroby – czytamy.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko ogródki działkowe
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE