Na co zostaną przeznaczone pieniądze, które szpital w Radomsku zapłaci powiatowi?

Na co zostaną przeznaczone pieniądze, które szpital w Radomsku zapłaci powiatowi? Fot. Szpital Powiatowy w Radomsku

Podczas środowej (29 marca 2023 r.) sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego powrócił temat czynszu, jaki Szpital Powiatowy w Radomsku będzie płacił Powiatowi Radomszczańskiemu z tytułu najmu pomieszczeń. Chodzi o kwotę 150 tys. złotych miesięcznie.

Temat poruszył radny Marek Rząsowski.

- Jako radny dowiedziałem się o sprawie z mediów. Gdy podejmowaliśmy decyzję w tej sprawie, nie wiedzieliśmy, że chodzi o czynsz, który ma płacić szpital. Nie było o tym mowy w uzasadnieniu projektu uchwały. Żaden z opozycyjnych radnych o tym nie wiedział, wiedzieli natomiast radni koalicyjni. Nie mieści mi się w głowie, że można było wyjść z propozycją, by szpital płacił co miesiąc powiatowi 150 tys. złotych czynszu. Powinniśmy rozwijać ten szpital, a nie zabierać pieniądze – mówił Marek Rząsowski.

Radny dopytywał, na co zostaną przeznaczone pieniądze, które Powiat Radomszczański otrzyma od szpitala. Na to pytanie odpowiedziała starosta Beata Pokora.

- Jest decyzja dotycząca zwrotu środków unijnych, jakie przed laty otrzymał szpital na wyposażenie. Jest to kwota 3,5 mln złotych. Do tego dojdą odsetki, ale nie wiemy jeszcze, w jakiej kwocie. Napisaliśmy pismo do zarządu województwa z prośbą o rozłożenie tej kwoty na raty oraz umorzenie odsetek. W związku z koniecznością zwrotu dofinansowania powiat znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Pieniądze, które będziemy otrzymywać od szpitala, będą przeznaczone właśnie na zwrot dotacji. Nie będą wydawane na żadne inne cele – tłumaczy Beata Pokora.

Czytaj też: Członkowie PO w Radomsku: apelujemy o odrobinę pokory, pohamowanie pazerności i nie dojenie kasy szpitala kosztem pacjentów

Starosta podkreślała, że przez wiele lat starostwo wspierało szpital, finansowało również jego budowę oraz wyposażenie. Poręczało także kredyty, które były zaciągane, kiedy placówka była w złej sytuacji ekonomicznej.

- Zawsze wspieramy szpital i zapewniam, że jeśli zajdzie taka potrzeba, placówka będzie mogła liczyć na naszą pomoc. Kwota, którą szpital będzie płacił za najem pomieszczeń absolutnie nie wpłynie na poziom świadczonych usług medycznych. Nie odbije się również na pracownikach – wyjaśnia Beata Pokora.

Starosta odniosła się do zarzutu, że radni nie wiedzieli, czego dokładnie dotyczy uchwała, którą podejmowali.

- Zawsze staram się odpowiadać na wszystkie pytania radnych. W przypadku tej uchwały żadnych pytań nie było, ani na komisjach, ani na sesji - stwierdziła.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański sesja rady powiatu szpital czynsz pieniądze
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE