Członkowie PO w Radomsku: apelujemy o odrobinę pokory, pohamowanie pazerności i nie dojenie kasy szpitala kosztem pacjentów

Fot. Wojciech Bojdo

Członkowie Platformy Obywatelskiej w Radomsku zwołali konferencję prasową, podczas której odnieśli się do planów dofinansowywania Powiatu Radomszczańskiego z budżetu Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Gazeta Radomszczańska poinformowała, że radomszczańskie starostwo zamierza pobierać od szpitala miesięczną opłatę w wysokości 150 tys. złotych, z tytułu najmu pomieszczeń. W skali roku jest to 1 mln 800 tys. złotych. Ma to poprawić kondycję finansową Powiatu Radomszczańskiego. Na takie rozwiązanie nie wyrażają zgody przedstawiciele radomszczańskiej Platformy Obywatelskiej.

- Skoro kondycja finansowa placówki jest tak dobra, to zamiast 1 mln 800 tys. złotych, które ma trafić do budżetu powiatu radomszczańskiego, może warto jest zadbać o większą ilość lekarzy specjalistów, żeby mieszkańcy powiatu nie czekali miesiącami, a czasem nawet latami na wizytę u specjalisty. Może warto przeznaczyć te pieniądze na godne uposażenie pielęgniarek, które muszą pracować na dwóch etatach, żeby zarobić jedną czwartą tego co zarabiają członkowie Zarządu Powiatu Radomszczańskiego – mówiła Magdalena Spólnicka, przewodnicząca PO w powiecie radomszczańskim.

Członkowie Platformy Obywatelskiej wymieniali inwestycje, które za blisko 2 mln złotych można zrealizować w szpitalu. Obawiają się również, że dobra obecnie sytuacja finansowa placówki, po wprowadzeniu opłat „czynszu” może się drastycznie pogorszyć. A to może się przyczynić do tego, że szpital nie będzie mógł pozyskiwać środków zewnętrznych, ponieważ nie będzie dysponował pieniędzmi na wkład własny.

- Apelujemy do Zarządu Powiatu Radomszczańskiego, apelujemy do starosty Beaty Pokory o odrobinę pokory o pohamowanie pazerności i nie dojenie oraz drenowanie kasy szpitala kosztem mieszkańców i pacjentów – stwierdziła Magdalena Spólnicka.

- Liczę, że władze powiatu bardzo szybko wycofają się z tego pomysłu – dodał Łukasz Więcek, miejski radny PO.

Do sprawy odniósł się Zarząd Powiatu Radomszczańskiego, który opublikował oświadczenie. Jest to również stanowisko dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku.

- Od chwili oddania do użytku nowego budynku Szpitala Powiatowego w Radomsku, tj. od 2010 r. Powiat Radomszczański aktywnie wspiera jego funkcjonowanie, także finansowo – poprzez adaptację pomieszczeń, zakupy nowego sprzętu i wyposażenia, udzielanie dotacji, pożyczek, umorzenia z tytułu zaciągniętych zobowiązań kredytowych.

Dzięki m.in. wieloletniej pomocy finansowej Powiatu Radomszczańskiego możliwy stał się rozwój oferty medycznej placówki.

W zaistniałej sytuacji finansowej Powiatu, w wyniku prowadzonych rozmów i przeprowadzonych analiz, doszliśmy do wspólnych rozwiązań, na podstawie których zostaną uzgodnione warunki umowy najmu nieruchomości Szpitala. W przypadku pogorszenia sytuacji finansowej Szpitala lub w przypadku zaistnienia innych przesłanek, czynsz najmu nie będzie naliczany. Będą to zabezpieczały zapisy umowy podpisanej przez Dyrekcję Szpitala Powiatowego i Zarząd Powiatu.

Zaistniała sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie jednostki, ani nie pogorszy poziomu udzielanych świadczeń medycznych.

Szpital Powiatowy w Radomsku nie będzie jedyną tego typu placówką, która wynajmuje nieruchomość, na której prowadzi działalność. Wiele szpitali ma taki obowiązek od dawna – czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu Radomszczańskiego oraz dyrekcji Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko szpital radomsko platforma obywatelska czynsz szpital starostwo radomsko zarząd powiatu radomszczańskiego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE