Muzea otwarte nocą

Do tej pory Noc Muzeów, to głównie wydarzenia organizowane przez Muzeum Regionalne w Radomsku. W tym roku do Nocy Muzeów przyłączyły się inne placówki, które w swoich zbiorach posiadają historyczne pamiątki.

Wydarzenie pod nazwą Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym

W sobotę 18 maja, do radomszczańskiej odsłony Nocy Muzeów przyłączyła się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Izba Pamięci Regionu Radomszczańskiego, Muzeum Regionalne w Radomsku oraz Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich.

W tym ostatnim o godz. 18.00, otwarto wystawę „Harcerskie Pocztówki Linorytowe” z kolekcji Marka Stalki.

- Pierwsza radomszczańska Poczta Harcerska powstała w 1986 roku przy XVI Szczepie „Hubalczyków”. Naczelnikiem został hm Zdzisław Gebauer. Poczta wydawała głównie karty pocztowe z okazji m.in. harcerskich akcji letnich i zimowych, rocznic drużyn, szczepów, świąt państwowych i harcerskich. W maju 1993 roku Naczelnictwo Poczt Harcerskich powołało przy XV Szczepie Pocztę Harcerską „Błękitna” z numerem 109. Jej naczelnikiem został dh Marek Rząsowski. Później tą funkcję sprawował dh Jacek Paul a obecnie dh Maciej Kowalczyk - mówiła podczas otwarcia hm Anna Zając z Hufca Radomsko.

W Muzeum Drukarstwa Braci Kamińskich prezentowano także nowe eksponaty oraz odbywały się pokazy druku typograficznego na zabytkowej maszynie z 1911 r.

Natomiast w Muzeum Regionalnym można było przez kilka godzin zwiedzać wystawy: „Wszystko jest liczbą” ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, „Moto Classic Radomsko” przygotowaną przez Klub Weterani Szos Radomsko (przed budynkiem Muzeum) oraz „Pamiątki, dokumenty, zdjęcia i odznaczenia po policjantach Ziemi Radomszczańskiej zamordowanych w 1940 Roku w Kalininie”, pokazaną przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku i Komendę Powiatową Policji w Radomsku.

Całość uświetnił koncert „Zacznijmy od Bacha”, a wystąpił duet wirtuozów akordeonu Bogdan Kożuszko i Jurij Szumański

Więcej o:
noc muzeów noc muzeów radomsko muzeum muzeum radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE