Mówmy językiem normalnym bez zmiękczeń

Mówmy językiem normalnym bez zmiękczeń Fot. M. Kołaczkowski

Wady wymowy (inaczej zaburzenia artykulacji) bardzo często kojarzone są z tym, że dziecko (a w późniejszych latach dorosły) nie potrafi poprawnie wymawiać poszczególnych głosek, które występują w ogólnopolskim systemie językowym. Mowa spontaniczna jest zniekształcona, niezrozumiała dla innych lub niechlujna.

Niestety w pierwszy miesiącach, a nawet latach nie zwracamy na to uwagi u dzieci.

- Już w trzecim miesiącu życia można zauważyć nieprawidłowość, które mogą rzutować na dalszy rozwój dziecka. U kilkumiesięcznego niemowlaka brak gaworzenia, brak nawiązywania kontaktu wzrokowego, odpowiedzi uśmiechu na uśmiech, to drobne sygnały, które świadczą o późniejszych problemach, które mogą się pojawić – mówi Monika Koźlik-Sadalińska, dyrektor Publicznej Specjalistycznej Poradni Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Radomsku.

- Mylne jest uspokajanie rodziców, gdy na przykład 2-latek mówi niewyraźnie, sepleni a rodzice słyszą: daj spokój, ma jeszcze czas pójdzie do przedszkola zacznie mówić - przestrzega gość portalu.

Publiczna Specjalistyczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Radomsku zaprasza 5 czerwca do MDK w Radomsku na Festiwal Pięknej Mowy „Łamijęzyczkowe przygody”. 

W piątek 2 czerwca gościem portalu Radomsko24.pl w programie „W Temacie” będzie Monika Koźlik-Sadalińska, dyrektor Publicznej Specjalistycznej Poradni Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w Radomsku.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk monika koźlik-sadlińska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE