Młodzi radomszczanie zwiedzali wystawę „Zwierzęta wokół nas”

Młodzi radomszczanie zwiedzali wystawę „Zwierzęta wokół nas” Fot. Klaudia Gajda

21 marca w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się otwarcie wystawy „Zwierzęta wokół nas” ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Ekspozycja cieszy się zainteresowaniem przedszkoli i szkół. Codziennie jakaś grupa odwiedza miejską placówkę.

Na wystawie został zaaranżowany las. Przede wszystkim zobaczyć możemy ptaki leśne: dzięcioły, krzyżodzioby i większość sikor. Do charakterystycznych drapieżników należą sowy. Kolejna grupa to ptaki środowisk zurbanizowanych związanych ze środowiskiem stworzonym przez człowieka. Do najlepiej zurbanizowanych ptaków należą: wróbel domowy, jerzyk, kawka i dzwoniec.

Z ptaków drapieżnych, zarówno w miastach jak i na wsiach, spotkać możemy sowy pójdźki, płomykówkę i pustułkę. Najbardziej rozpoznawalną grupę stanowią ptaki środowisk wodnych, zarówno ptaki wodne czyli pływające oraz błotne. Do wodnych zaliczamy wszystkie nury, perkozy, kaczki, gęsi, tracze i łabędzie. Charakteryzują się one gęstym, nieprzepuszczającym wody upierzeniem oraz krótkimi nogami, opatrzonymi błonami pławnymi. Natomiast wśród ptaków wodnych wyodrębniamy także te, które większość życia spędzają w powietrzu m.in. mewy, rybitwy i wydrzyki. Typowymi ptakami błotnymi są czajki, czaple i żurawie. Wśród ptaków otwartych przestrzeni wyróżnić należy: kuropatwy, przepiórki i skowronki.

Na ekspozycji oprócz ptaków możemy zobaczyć także płazy w postaci: rzekotki drzewnej, żaby wodnej, ropuchy zielonej czy żaby trawnej. Ciekawą grupę stanowią gady, a wśród nich zaskroniec zwyczajny – najbardziej pospolity wąż w Polsce, niejadowity, charakteryzujący się żółtymi plamami skroniowymi. Kolejny okaz to żmija zygzakowata – jedyna jadowita żmija w Polsce. Jej ukąszenie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Do gadów zaliczyć możemy również padalca zwyczajnego wyglądającego jak wąż.

Ponadto na naszej przyrodniczej wystawie zobaczyć możemy dzika, kunę, tchórza, a także inne zwierzęta.

Bilety wstępu:

– ulgowy: 3 zł/os

– normalny: 6 zł/os

GRUPA PRZEDSZKOLNA ORAZ SZKOLNA (MAX DO 30 OSÓB) OPŁATA PRZEWODNIKA: 15zł

Więcej o:
muzeum wystawa radomsko wystawa muzeum radomsko muzeum radomsko muzeum regionalne
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE