Miniuzdrowisko na Wymysłówku

Od soboty 6 maja, można korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje radomszczańska tężnia przy ul. Chabrowej na Wymysłówku.

Tężnia powstała w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego. Dziś po raz pierwszy radomszczanie mogli na własne oczy zobaczyć jak działa tężnia oraz poczuć mikroklimat, jaki panuje w jej najbliższym otoczeniu.

Tężnia jest konstrukcją budowaną z drewna iglastego i gałązek tarniny oraz urządzeń do pompowania solanki. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki solanka podawana jest za pomocą pomp zasilanych energią elektryczną i spływa swobodnie wytwarzając wokół aerozol solanki. Solanka powinna mieć stężenie około 4–10 %. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki, natomiast pomiaru stężenia solanki w zbiorniku dokonuje się co dwa dni. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni powstaje aerozol, tworzy się mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego.

Przebywając przy tężni przez ok. 30 min wchłaniamy dawkę jodu jakbyśmy przebywali nad morzem przez okres ok. 1,5 dnia po wyładowaniach atmosferycznych, kiedy w powietrzu znajduje się zwiększona ilość jodu.

Tężnia będzie obiektem ogólnodostępny dla mieszkańców miasta, który docelowo zostanie przekazany pod zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Radomsku. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 240 tysięcy złotych.

Więcej o:
tężnia tężnia radomsko budżet obywatelski bo radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE