"Miłość z podbitym okiem. Listy nadzei". Finałowa gala w Sejmie RP

Dziś (3 grudnia), w Sejmie odbyło się podsumowanie i gala finałowa III edycji ogólnopolskiego konkursu „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”

Dziś, (3 grudnia) w Sejmie odbyło się podsumowanie i gala finałowa III edycji ogólnopolskiego konkursu „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”. Wydarzenie zorganizowała wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Radomska Anna Milczanowska.
fot. Paweł Kula
Otwierając galę wicemarszałek Elżbieta Radziszewska podkreśliła duże znaczenie podtytułu konkursu – „Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”. – Tak naprawdę dzisiejszy dzień jest świętem osób, którym udało się skutecznie wygrać  z przemocą – powiedziała. Wyraziła też nadzieję, że laureatki konkursu i ich prace będą inspiracją dla innych ofiar przemocy domowej, dodadzą im sił, przywrócą nadzieję i wiarę w możliwość zmiany swojej sytuacji.

W związku z obchodzonym 6 grudnia Dniem Białej Wstążki, która jest symbolem solidarności mężczyzn z kobietami doświadczającymi przemocy domowej, wicemarszałek Radziszewska zachęcała do włączenia się również w tę inicjatywę. – Każdy mężczyzna, który przypina  białą wstążkę, przyznaje, że nie stosuje przemocy, przemoc nie jest metodą na rozmowę – powiedziała.

 – Jak co roku, przeczytanie wszystkich nadesłanych prac było bardzo trudne, bo mimo świadomości, że ich autorki najgorsze mają już za sobą, ich prace niosą taki ładunek emocji, że za każdym razem serce ciśnie się do gardła a łzy stają w oczach – powiedziała wicemarszałek Elżbieta Radziszewska nawiązując do opisanych historii. Podkreśliła też jak ważne jest podejmowanie działań w przypadku podejrzeń o występowanie przemocy domowej w naszym otoczeniu.

Celem zorganizowanego już po raz trzeci konkursu jest wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie – nadal traktowanej w Polsce jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia swojej historii na piśmie. Nadesłane prace oceniła kapituła konkursu.

Podczas uroczystej gali finałowej najlepsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione. Fragmenty historii opisanych przez laureatki konkursu odczytały aktorki – Tamara Arciuch i Joanna Koroniewska. 

źródło sejm.gov.pl

Więcej o:
miłość z podbitym okiem konkurs sejm elżbieta radziszewska kampania mkrpa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE