Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt?

Mieszkanie za gotówkę czy na kredyt?

Kupno mieszkania w Krakowie wiąże się ze sporym wydatkiem. To duże miasto oferuje naprawdę dobre możliwości rozwoju i edukacji oraz pracy i wyższych, niż gdzie indziej zarobków. Jednocześnie jednak wyższa jest cena 1 m/kw mieszkania, zwłaszcza gdy chodzi o centrum Krakowa oraz najbardziej prestiżowe dzielnice. Nowe mieszkania u deweloperów budujących osiedla kilka kilometrów od centrum są tańsze, ale i tak raczej niewielki odsetek kupców decyduje się na kupno mieszkania za gotówkę.

Od kilku już lat sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań, także w Krakowie jest stabilna, a ceny za metr kwadratowy mieszkania nie zmieniają się drastycznie, a to pozwala na zaplanowanie zakupu i dokonanie transakcji “na spokojnie”, bez nadmiernego pośpiechu, ani też bez odwlekania jej na później. Nawet pandemia nie wpłynęła na cenę nieruchomości w Krakowie. Warto też zauważyć, że wciąż banki są przyjazne klientom i nie blokują im dostępu do kredytów hipotecznych, chociaż te w ostatnim okresie stały się obarczone większym ryzykiem. Wartość, jak i liczba zaciąganych kredytów na kupno mieszkania w Krakowie ciągle wzrasta, jednak są też tacy, którzy decydują się na zakup mieszkania z własnych środków. Taką kwestie warto również skonsultować z deweloperem w Krakowie.

Ponad 60% wszystkich kupujących mieszkania, płaci za nie gotówką. Jednak głównie dotyczy to mieszkań o wysokim standardzie, na które po prostu stać kupca. Może on sobie pozwolić na wyłożenie pieniędzy, i zwykle zakup mieszkania traktuje jak inwestycję. Bo dla zwykłego mieszkańca Krakowa zakup mieszkania bez kredytu to wciąż zbyt duży wydatek, znacznie przekraczający jego możliwości. Kredyt pozwala z kolei na posiadanie własnego lokum, urządzenie go po swojemu, a w przyszłości na przekazanie dzieciom czy wnukom. Kredyt ma wiele zalet: można nabyć mieszkanie bez wkładu własnego, a także wziąć wyższy, by mieszkanie wykończyć.

Nie trzeba latami odkładać pieniędzy, a jednocześnie płacić za wynajem czy pomieszkiwać u rodziny – można od razu wprowadzić się do własnego, wymarzonego lokum. Pamiętać jednak należy, że jest to zobowiązanie na wiele, wiele lat, a życie jest nieprzewidywalne.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE