Miejska jadłodajnia w Bełchatowie wznawia działalność

Miejska jadłodajnia w Bełchatowie wznawia działalność Fot. UM Bełchatów

Miejska jadłodajnia po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa wznawia swoją działalność. Od czwartku, 14 maja, osoby bezdomne i potrzebujące w stołówce przy ul. Kwiatowej 6 mogą odebrać ciepłą, pożywną zupę i suchy prowiant na niedzielę. Akcja potrwa do końca maja.

Posiłki w miejskiej jadłodajni wydawane będą przez sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, w godz. 13.00-15.00. Ponadto w każdą sobotę osoby potrzebujące otrzymywać będą na wynos np. pożywne kanapki z wędliną. Na codzienny obiad i suchy prowiant na niedziele oraz dni wolne liczyć mogą zarówno osoby bezdomne, jak i mieszkańcy borykający się z trudną sytuację materialną.

- Na początek przygotowaliśmy około 50 porcji, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, liczbę tę będziemy zwiększać. Wszystko będzie zapakowane w specjalne pojemniki. W menu znajdują się różne pełnowartościowe zupy, do których zawsze dodawana jest mięsna porcja. Nie brakuje też pieczywa. Jest ono dostępne bez ograniczeń - mówi Grzegorz Stępiński, prezes Fundacji Społecznej „Solidarni”, która prowadzi jadłodajnię szósty rok.

- Posiłki wydawane będą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Mowa tu choćby o maseczkach ochronnych, rękawiczkach jednorazowych i konieczności zachowania właściwego dystansu. Jeśli ktoś, kto nas odwiedzi, nie będzie posiadał maseczki, dostanie ją od nas – dodaje Grzegorz Stępiński.

To już piąty sezon działalności miejskiej jadłodajni. Tegoroczna edycja programu w związku z epidemią została wydłużona o kilka tygodni, a zakończy się dokładnie 30 maja.

Od samego początku starania fundacji wspierane są przez miasto. W sezonie zimowo-wiosennym 2019/2020, w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi, magistrat przeznaczył na ten cel w sumie ponad 90 tys. złotych. Współpraca samorządu i fundacji zaowocowała tym, że od 7 października do 31 grudnia 2019 roku do potrzebujących trafiło ponad 5 tys. porcji zupy i blisko 850 paczek z suchym prowiantem. Choć do zakończenia sezonu zostało jeszcze kilka tygodni, to wstępnie można już oszacować, że w okresie od 2 stycznia do 30 maja 2020 roku liczba wydanych posiłków będzie podobna.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów jadłodajnia bełchatów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE