W galerii radomszczańskiego muzeum odbyło się spotkanie z poetą, krytykiem literackim i edytorem Mieczysławem Łypem
W galerii radomszczańskiego muzeum odbyło się spotkanie z poetą, krytykiem literackim i edytorem Mieczysławem Łypem.
Spotkanie z poetą poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku - Krzysztof Zygma. W pierwszej części prowadzący zaznajomił uczestników z osobą Mieczysława Łypa. Następnie panie Matylda Kaszyńska oraz Mirosława Łęska (Fundacja Inicjatyw Kulturalnych) zaprezentowały recenzje i opinie dotyczące twórczości gościa. Z kolei młodzież działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Ładzicach recytowała wiersze - m.in. "Melancholia", "Twarz słonecznika" i "Czerwiec kwitnący jaśminem". Panie z radomszczańskiego Uniwersytetu III Wieku również recytowały poezję Łypa, ale ich repertuar opierał się głównie o utwory mówiące o matce. Wszystkim recytacjom towarzyszył podkład dźwiękowy w postaci gitary.
Gość spotkania opowiadał o swojej twórczości, podróżach po Grecji i Turcji a także o Podkarpaciu i Rzeszowie. W galerii muzeum pojawiło się kilkadziesiąt osób, niestety pokolenie młode wiekiem nie dopisało. Spotkanie z Mieczysławem Łypem odbyło się w ramach XIII edycji Radomszczańskich Dni Rodziny.
Kim jest Mieczysław Łyp?
Mieczysław Łyp pochodzi z Radomska, tutaj się urodził w 1947 roku. Swoje życie związał jednak z Rzeszowem oraz Podkarpaciem. Właśnie w Rzeszowie ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Ponadto jest absolwentem warszawskiego Podyplomowego Studium Psychologii Wojskowej. Na początku lat 90. XX wieku przy Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Rzeszowie utworzył Wojskową Galerię Malarstwa, mającą na celu upowszechnianie wśród poborowych, żołnierzy, kadry i pracowników cywilnych wojska kulturę oraz sztukę regionu Podkarpacia.
Jest autorem m.in. monografii "Literacka młodość Rzeszowa 1945-1990" (Rzeszów 1990), tomików poezji "Na ścieżkach pamięci" (Rzeszów 2005), "Ars longa, vita brevis" (Rzeszów, 2008), "Genius loci" (Rzeszów 2009), "W krainie złotej muzyki. Impresje z Futomy" (Rzeszów 2010), "Orbis pictus" (Rzeszów 2010), "Wiersze z Turcji" (Rzeszów 2011), "In Arkadia" (Rzeszów 2011) oraz "Panta rhei" (Rzeszów 2012). Mieczysław Łyp jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP w Warszawie posiada tytuł artysty fotografika.