Miasto wytyczy nowy wariant obwodnicy?

Miasto wytyczy nowy wariant obwodnicy?

Pokłosiem dzisiejszego spotkania mieszkańców ulicy Wypoczynkowej i Piłsudskiego z Przewodniczącym Rady Miasta oraz radnymi będzie złożenie wniosku o powołanie specjalnego zespołu, komórki lub komisji, mającej zająć się dalszymi losami radomszczańskiej obwodnicy. Mieszkańcy uważają, że miasto powinno wziąć sprawy w własne ręce i samemu wytyczyć akceptowalny przez RDOŚ i GDDKiA wariant przebiegu obwodnicy.

- Złożyliśmy dziś apel na ręce obecnych radnych aby Radomsko nie czekało na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, tylko by już w tym momencie podjęło działania zmierzające do wskazania alternatywnego wariantu przebiegu obwodnicy (…) chcemy wzruszyć władze miasta, żeby podjęły jakieś działania zmierzające do budowy obwodnicy, wywarły wpływ, by obwodnica mogła powstać. Jeżeli miasto ograniczyło się do złożenia odwołania od decyzji RDOŚ i będziemy tylko czekać na to, co się wydarzy to obawiam się, że zastanie nas obwodnica w samym centrum miasta – zauważa mieszkaniec Radomska Przemysław Bilski, dodając jednocześnie, iż jako mieszkaniec nie jest zadowolony ze składu osobowego dzisiejszego spotkania w magistracie. Jego zdaniem na spotkaniu powinien stawić się prezydent miasta Jarosław Ferenc wraz z wiceprezydentem Jackiem Belką.

Mieszkańcy zaproponowali, by w Urzędzie Miasta utworzyć składający się z ekspertów specjalny zespół mający na celu wskazać gotowe rozwiązania, które zaakceptuje RDOŚ, GDDKiA  oraz społeczeństwo, chodzi głównie o to, by nowy projekt nie zakładał wyburzeń budynków . Ich zdaniem taka pomoc mogłaby przyśpieszyć działania prowadzące do powstania radomszczańskiej obwodnicy.

Jak zauważa Przewodniczący Rady Miasta Jacek Gębicz, do momentu wydania decyzji przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, nie ma potrzeby powoływania jakiegokolwiek zespołu pracującego nad obwodnicą. Przewodniczący wskazał, iż pracownicy magistratu nie wytyczą bezkolizyjnego wariantu przebiegu obwodnicy, natomiast w obecnej sytuacji miasta nie stać na to, by wynająć do tego zewnętrzną firmę.

- Koszt wykonania takiego wariantu to minimum 500 tysięcy złotych.  Nie wiem czy z prawnego punktu widzenia jest do przyjęcia, by miasto przekazało gotowy projekt generalnej dyrekcji. Dla mnie jest to niepojęte. Wchodzimy w kompetencje GDDKiA. Przekażę prezydentowi wniosek, by mógł się z nim zapoznać i sprawa zostanie omówiona na komisji  – zauważa Jacek Gębicz.

Odmienne stanowisko w przedmiotowej kwestii reprezentowała radna Magdalena Spólnicka, jej zdaniem powołanie odpowiedniej komórki w magistracie, która zajmie się wytyczeniem nowego przebiegu obwodnicy może być cennym działaniem. Radna wspomniała też, iż uchwały, stanowiska i opinie oraz działania podejmowane przez prezydentów zajmujących się budową obwodnicy nie są wiążące dla GDDKiA i RDOŚ, jednak mogą wpłynąć na zmianę preferencji inwestora.

- Może być tak, że zaprojektujemy kolejny wariant, wydamy pieniądze, a on i tak nie przejdzie. Jednak moim zdaniem warto podjąć ryzyko, ponieważ temat jest kluczowy dla rozwoju miasta oraz radomszczan – dodaje Magdalena Spólnicka.

 

 

 

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE