W piątkowy wieczór, 7 lipca w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się wystawa malarstwa Niki Kuliś pt. „Duszę się miewa". To niezwykłe wydarzenie artystyczne przyciągnęło liczne grono miłośników sztuki.
Nika Kuliś jest absolwentką malarstwa krakowskiej ASP. Artystka pierwsze kroki swej twórczości stawiała w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, pod opieką Ewy Margas - Cyganek.
Malarka pragnie swą twórczością przybliżyć świat zwierząt oraz otaczającego nas świata. Małpy człekokształtne stały się przedmiotem inspiracji do stworzenia o nich dyplomu oraz zagłębienia się w ich naturę. Poprzez głęboką analizę behawioru tych zwierząt, artystka stworzyła prace pokazujące ich wielkość, różnorodność i dostojność. Prace z płaskimi, przekrojonymi powierzchniami sugerują zatarcie się światów, wkraczanie małp do ogrodów zoologicznych, gdzie środowisko, w którym mieszkają nie jest tym, w którym powinny egzystować.
- Natura człowieka jest czasem bardziej nieokiełznana niż to jak wyobrażamy ją sobie sami. W porównaniu do małp człekokształtnych, pierwotna agresywność i wrogość człowieka jest niejednokrotnie większa. Czy to nie świadczy o tym, że przypisujemy negatywne cechy tylko zwierzętom? Zamiast szukać dziedziczności cech moralnych i etycznych, uważanych za typowo ludzkie, często widzimy tylko ich dzikość. Poznając małpy człekokształtne coraz bliżej, zastanawiam się czy pierwiastek duszy nie powinien być im również przypisywany. Dzielenie się, współpraca oraz akceptacja w grupie są opanowane dużo lepiej przez człekokształtne niż inne naczelne. Chęć ciągłej pogoni ludzi za władzą pozbawia jednostki emocji, które przecież współdzielimy z innymi gatunkami - mówi Nika.