Radomsko, Łódzkie 1.4o środa, 29 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Masz niebezpieczną rasę psa? Zgłoś do starostwa

Powiat
Beata Januszewska

Prawo mówi, że na posiadanie psa groźnej rasy należy mieć pozwolenie, wydawane przez starostę. Policjanci z Przedborza zostali powiadomieni, że jeden z mieszkańców jest w posiadaniu charta. Kłopot właściciela psa polega na tym, że gdy przygarnął psa z ulicy został powiadomiony w schronisku, że nie jest on rasowy. Policja będzie to teraz ustalać.

Historia ma już dwa lata. Wtedy bowiem mieszkaniec Przedborza znalazł błąkającego się po ulicy psa. Znalezienie go, zgłosił do Urzędu Miejskiego w Przedborzu. Stamtąd odesłano go do schroniska, w którym usłyszał, że pies nie jest czystej rasy chartem, tylko mieszańcem i na to nie trzeba mieć pozwolenia. Dlatego też mężczyzna postanowił zaopiekować się psem.

Jednak teraz właściciel psa ma problem. Po donosie na policję, ta będzie musiała teraz ustalić rasę psa.

Na stronach Powiatu Radomszczańskiego można znaleźć wniosek o wydanie zezwolenia na posiadanie lub hodowlę i utrzymanie chartów rasowych.

Obowiązujący wykaz ras psów, uznanych za agresywnych wyszczególnia Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wśród ras psów uznawanych za agresywne są: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Opublikowany jest również wykaz zwierząt, których posiadanie właściciele muszą zgłosić do urzędu w celu ich rejestracji.

Rejestracji podlegają m.in.:
    1. Papugi - wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu (z wyjątkiem papużek nierozłączek czerwonoczelnych, falistych, nimf i aleksandretty obrożnej pozostałe gatunki papug są chronione i wymagają rejestracji).
    2. Żółwie - m.in. żółw iberyjski, żółw grecki.
    3. Węże boa i pytony.
    4. Legwany.
    5. Warany.
    6. Wszystkie kameleony.

komentarze