Marszałek wysyła pociąg ŁKA na granicę

Marszałek wysyła pociąg ŁKA na granicę Fot. Piotr Wajman

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego wysyła pociąg, którym do naszego województwa przyjadą uciekający przed wojną mieszkańcy Ukrainy. To pierwszy taki pociąg, który wyrusza z Łódzkiego w stronę granicy.

- Otrzymałem prośbę z Zarządzania Kryzysowego w Warszawie o pomoc w zorganizowaniu transportu dla uchodźców wojennych z granicy Polsko - Ukraińskiej. Nasza odpowiedź była natychmiastowa. Potrzebowaliśmy zaledwie dwóch – trzech godzin do zorganizowania  potrzebnego transportu i już za chwile pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyruszy w drogę – powiedział marszałek podczas briefingu prasowego.

Krótkie spotkanie z dziennikarzami odbyło się dziś (5 marca), po południu w Łodzi na zapleczu technicznym ŁKA.

Pociąg do Łodzi powróci w niedzielę w godzinach porannych. Osoby, które nim przyjadą znajdą zakwaterowanie przede wszystkim w miejscach przygotowanych przez Łódzki Urząd Wojewódzki.

- Chcemy zapewnić tym wszystkim osobom, które przywieziemy chwilę oddechu, spokoju po tych strasznych przeżyciach, które mają miejsce w ich kraju, po marszu do granicy – mówił marszałek

Jak dodał, dzisiejsze działania zostały przeprowadzone przy wsparciu wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.

- Będę chciał, żeby w pomoc zaangażowali również się inni samorządowcy. Ale tak naprawdę pomóc może każdy – podkreślił marszałek.

Nad uchodźcami w pociągu będzie czuwała pomoc medyczna i liczna grupa wolontariuszy.

Ta sytuacja pokazuje jak bardzo potrzebni są ludzie, którzy chcą pomagać. Dlatego też Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego tworzy bazę wolontariuszy, którzy chcą zaangażować się w pomoc  uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.

Na stronie www.lodzkie.pl/ukraina znajduje się link do formularza zgłoszeniowego, który wystarczy wypełnić i odesłać.

Więcej o:
województwo łódzkie urząd marszałkowski łódź pociąg ukraina wojna ukraina pomoc wsparcie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE