Manula Kalicka o Józefie Kraszewskim

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyło się spotkanie z pisarką Manulą Kalicką. Opowiadała ona o twórczości Józefa Kraszewskiego

Fot. dzięki uprzejmości Sylwii WłodarczykW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku odbyło się spotkanie z pisarką Manulą Kalicką. Opowiadała ona o twórczości Józefa Kraszewskiego.

Spotkanie to odbyło się nie bez powodu. Już we wrześniu 2011 polscy posłowie ustanowili rok 2012 rokiem m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Główny powód to przypadająca właśnie teraz 200. rocznica urodzin tego wybitnego polskiego pisarza.

Manula Kalicka zaprezentowała sylwetkę Kraszewskiego. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć m.in. o jego pochodzeniu, dzieciństwie a także przede wszystkim twórczości. Pisarka podkreślała wiele razy jak wybitną postacią był Kraszewski.
- Uważam, że tym co wyróżniało go jest to, że był jednym z pierwszych polskich inteligentów - mówiła.

Od Kalickiej można było usłyszeć także wiele innych pochlebnych opinii na temat pisarza:
- Józef Kraszewski to pierwszy polski pisarz, który "szybował wyżej" niż inni współcześni mu artyści.

Trudno się z tym nie zgodzić patrząc na jego dorobek - napisał 232 powieści. A to zaledwie część jego szerokiej twórczości. Ponadto Kraszewski słynął m.in. ze zbierania wszelkiego rodzaju pism i dokumentów. Kiedyś przejeżdżając przez miejscowość Szczuczyn nie omieszkał się tam zatrzymać, ponieważ słyszał iż w miejscowej wieży kościelnej znajduje się pełno starych dokumentów. Oczywiście wziął je ze sobą do domu.

Inną ciekawostką jest fakt, że gdy Józef Kraszewski był redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" (nie mającej nic wspólnego z dzisiejszą gazetą o tym samym tytule), wydrukował on powieść Victora Hugo pt. "Nędznicy". "Gazeta Polska" jako pierwsza w Europie opublikowała tą słynną powieść francuskiego pisarza.

O Józefie Kraszewskim
Urodził się w 1812 roku w Warszawie, zmarł w 1887 roku w Genewie. Był wybitnym polskim pisarzem, publicystą, wydawcą, dziennikarzem, historykiem, działaczem społecznym i politycznym, autorem z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. W 1829 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim, jednak ich nie skończył - został aresztowany za udział w związku młodzieży, zwolniono go w 1832 roku dzięki staraniom rodziców. Mieszkał m.in. na Wołyniu, w Żytomierzu, Warszawie, Dreźnie, Włoszech oraz Szwajcarii. Najpopularniejsze utwory Kraszewskiego to "Stara baśń", "Hrabina Cosel", "Dziecię Starego Miasta", "Kartki z podróży".

O Manuli Kalickiej
Tak napisano o niej na portalu książki.wp.pl:
"Pisarka i dziennikarka. Ukończyła polonistykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak nigdy nie pracowała w zawodzie. Prowadziła m.in. małą firmę krawiecką i sprzedawała uszyte sukienki w pierwszych warszawskich butikach. Była właścicielką niewielkiej księgarni, a także pracowała jako bibliotekarka w Konstancinie."

Więcej o:
józef kraszewski manula kalicka pisarz biblioteka wykład prezentacja spotkanie mbp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE