Magistrat testuje nowe oświetlenie

44 latarnie na ulicy Krakowskiej wyposażone zostały w energooszczędne żarówki LED. Dzięki nim miasto dowie się ile można zaoszczędzić na wymianie tradycyjnego oświetlenia.

44 latarnie na słupach będących własnością miasta na ulicy Krakowskiej od ronda do skrzyżowania z ul. Jagiellońską w Radomsku (tj. na odcinku ok. 1250 m) wyposażone zostały w nowe oprawy z żarówkami ledowymi. Takie pilotażowe rozwiązanie pozwoli ocenić jakiego rzędu oszczędności można osiągnąć wymieniając sukcesywnie żarówki w latarniach ulicznych.

fot. www.radomsko.pl

W Radomsku ok. 30 % tego oświetlenia jest własnością miasta, pozostała część stanowi własność Polskiej Grupy Energetycznej. Jednak to miejski samorząd zajmuje się zarówno wymianą zużytych opraw, konserwacją oświetlenia, jak i ponosi koszty energii. Dotyczy to latarni na wszystkich ulicach w mieście, tak gminnych, jak i krajowych czy powiatowych. Średni miesięczny rachunek za prąd zużyty do oświetlenia ulic wynosi ok. 80 tys. zł.

PGE jest zainteresowana przekazaniem na majątek samorządów infrastruktury związanej z oświetleniem ulicznym. Przejęcie przez miasto ulicznych latarni pozwoli miastu występować z wnioskami o dofinansowanie zewnętrzne, w tym ze środków unijnych na modernizację oświetlenia. Samorząd przygotował już, zgodnie z uzgodnieniami poczynionymi z PGE, inwentaryzację m.in. słupów, opraw, przewodów, urządzeń sterujących i pomiarowych. Dokumenty zostały przekazane do weryfikacji spółce. Jeszcze nie wiadomo jakie warunki przejęcia tej infrastruktury zaproponuje PGE.

Źródło: www.radomsko.pl

Więcej o:
oświetlenie krakowska latarnie inwestycja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE