Magazyn energii - czy możesz podłączyć go samodzielnie

Magazyn energii - czy możesz podłączyć go samodzielnie

Zmiana formy rozliczeń między dostawcami energii elektrycznej a posiadaczami instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii. Ich zastosowanie umożliwia bowiem wykorzystanie wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy bez konieczności odkupowania energii od dystrybutora na niezbyt korzystnych aktualnie warunkach.

Magazyn energii- co jest niezbędne do jego podłączenia?

Odpowiednie działanie magazynu energii wymaga jego prawidłowego dopasowania do zapotrzebowania energetycznego obiektu i jego użytkowników – w zakresie pojemności, technologii wykonania, wydajności i żywotności. Warto tutaj zaufać profesjonalnym doradcom, którzy pomogą w doborze magazynu energii o odpowiednich do danej instalacji fotowoltaicznej i warunków korzystania z energii elektrycznej. Dodatkowo wskażą, jakie komponenty, dostępne na www.esoleo.pl będą niezbędne do przyłączenia magazynu i jego sprawnego funkcjonowania z instalacją PV. Należą do nich:

  • regulator ładowania – urządzenie zabezpieczające magazyn energii przed bezpośredniemu wpływowi fluktuacji energetycznych, pojawiających się w instalacji fotowoltaicznej oraz informujące o parametrach pracy magazynu energii;
  • przewody DC i AC – o odpowiednich właściwościach;
  • inwerter hybrydowy;
  • aplikacja do zarządzania magazynem energii – ułatwiająca sprawdzanie parametrów pracy baterii, diagnozowanie awarii i dopasowanie konfiguracji magazynu.

Podłączenie magazynu do instalacji nowej i już istniejącej – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od momentu, w którym decydujemy się na podłączenia magazynu energii do instalacji OZE, niezbędne jest wstępne określenie zapotrzebowania energetycznego obiektu i zaprojektowania jego roli w systemie – czy będzie on pokrywał zapotrzebowanie na energię wszystkich sprzętów, czy stanowił akumulator jedynie niektórych elementów podpiętych pod instalację. W przypadku instalacji magazynu do istniejącej instalacji należy doposażyć system w dodatkowy falownik, który współpracować będzie z magazynem energii. Nowa Fotowoltaika Esoleo powinna natomiast być wspierana falownikiem hybrydowym, jednocześnie obsługującym panele fotowoltaiczne i magazyn energii. Oprócz kwestii technicznych niezbędne jest spełnienie obowiązku zgłoszenia magazynu

Zasady montażu magazynu energii – o czym należy pamiętać?

Montaż magazynu energii nie wymaga zarezerwowania dużej przestrzeni – magazyny są urządzeniami kompaktowymi, niektóre z modeli umożliwiają montaż urządzenia na ścianie budynku – na zewnątrz lub wewnątrz bryły. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na zapewnienie montażu, który nie naruszy konstrukcji budynku, ocieplenia oraz estetyki nieruchomości. Zainstalowanie magazynu energii we wnętrzu obiektu pomaga w zabezpieczeniu akumulatora przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, jednak należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, by wspomóc zintegrowane z magazynem systemy chłodzenia baterii. 

Czy możliwy jest samodzielny montaż magazynu energii?

Pomimo z pozoru łatwego montażu, nawet inwestorzy, którzy planują dołączenie magazynu energii do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej, nie powinni podejmować się tego zadania samodzielnie. Podłączenie akumulatora oraz niezbędnego oprzyrządowania wymaga bowiem fachowej wiedzy i odpowiedniego skonfigurowania sprzętu. Do wykonywania nowych, jak i modernizowania instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest ponadto posiadanie wymaganych prawnie uprawnień i certyfikatów. Ich brak i samodzielne podjęcie się montażu może spowodować nie tylko nieprawidłowe działanie instalacji, jej awaryjność oraz utratę gwarancji i odmowę uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia.

Profesjonalny montaż magazynu – jak wybrać wykonawcę instalacji?

W przeciwieństwie do firm specjalizujących się w montażu fotowoltaiki, instalacja magazynów energii zajmuje się aktualnie zdecydowanie mniej podmiotów gospodarczych. Jeśli decydujemy się na wykonanie fotowoltaiki z magazynem energii, najlepiej jest zdecydować się na kompleksowa usługę jednej firmy. Podczas doboru wykonawcy kierować należy się:

  • doświadczeniem firmy, a przede wszystkim instalatora magazynu energii,
  • oferowaną gwarancją na wykonanie instalacji i akumulator,
  • posiadane certyfikaty i uprawnienia instalatorów,
  • jakość i zakres oferowanych urządzeń.

Magazyn energii, w szczególności z wykorzystaniem aktualnych dofinansowań do jego zakupu i montażu, to niezwykle korzystna inwestycja, na której nie warto oszczędzać. Z uwagi na to, że samodzielna próba montażu może wywołać liczne komplikacje w pracy fotowoltaiki – nie warto podejmować tak wielkiego ryzyka i powierzyć montaż  certyfikowanym specjalistom.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE