MacBook z Apple M1 – co warto wiedzieć?

MacBook z Apple M1 – co warto wiedzieć?

Nowe laptopy z jabłuszkiem wyposażone w innowacyjny procesor Apple M1 wywróciły do góry nogami świat komputerów mobilnych. Rewolucyjne rozwiązanie giganta z Cupertino zyskało szereg pozytywnych recenzji. Wciąż jednak wzbudza wątpliwości wśród użytkowników, którzy przez lata zdążyli zaufać już procesorom Intel. Czy ich obawy są uzasadnione, czy może warto sięgnąć po jeden z najnowszych MacBooków?

MacBook z procesorem Intel czy M1?

Od zawsze tak jest, że to co nieznane wzbudza obawy. Od wielu lat przyzwyczajeni do procesorów Intel, sceptycznie spoglądamy na nowość w postaci procesora Apple M1. Warto więc zapoznać się z faktami. A są one takie, że zdecydowana większość programów kompatybilnych z MacBookami z Intelem, działa też na czipach M1. Co więcej, większość z nich działa zdecydowanie szybciej. Sprawia to, że nawet najtańszy model MacBooka Air i Pro z procesorem M1 posiada porównywalną moc obliczeniową do laptopów MacBook Pro z poprzedniej generacji. Mało tego – bez problemu mogą z nimi konkurować. Co w przypadku aplikacji, które na M1 funkcjonują natywnie? Okazuje się, że te działają rewolucyjnie szybko i responsywnie.

Zalety Maców z czipem M1

Nie da się ukryć, że MacBooki z procesorami M1 posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Dzieje się tak dlatego, że są to czipy specjalnie stworzone i dostosowane właśnie do Maców. Dzięki temu są one niesamowicie wydajne. Innowacyjny czip M1 posiada najszybszy procesor CPU, jaki kiedykolwiek został stworzony. Jego rdzenie są nie tylko efektywne, ale także energooszczędne. W praktyce oznacza to, że MacBook M1 pozwala zarówno na granie w gry, jak i montaż wideo w profesjonalnej jakości, zużywając przy tym około 10 razy mniej energii niż laptopy poprzedniej generacji.

Dla tych, którzy cenią sobie komfort pracy, ważne może okazać się również, że MacBooki z M1 działają absolutnie bezgłośnie, nawet w przypadku wykonywania najbardziej wymagających zadań. Co więcej, dzięki aluminiowemu rozpraszaczowi ciepła, komputer w każdych warunkach pozostaje chłodny. Czego więcej oczekiwać od profesjonalnego sprzętu, którego na co dzień wykorzystujemy do pracy?

MacBook Air M1 czy MacBook Pro M1?

O ile w przypadku Maców z procesorem Intela pytanie to jest uzasadnione, a odpowiedź łatwa, o tyle w przypadku laptopów z czipem M1 odpowiedzieć jest trudniej. Dzieje się tak dlatego, że – biorąc pod uwagę wydajność – Macki Air i Pro są niemal identyczne.

Podstawowy model MacBooka Air M1 posiada 7 rdzeni graficznych, a nie 8. W przypadku zwykłego użytkowania komputera, różnica ta jest niezauważalna. Jeżeli jednak na co dzień pracujesz z wymagającymi programami graficznymi lub przeznaczonymi do montażu wideo, lepiej postawić na MacBooka Pro.

Wniosek jest więc prosty – MacBook Pro M1 zdecydowanie lepiej sprawdzi się do zadań pro. Do standardowych zadań wystarczający będzie MacBook Air M1, który (za wyższą cenę, oczywiście) występuje także w 8-rdzeniowej wersji CPU. W tym przypadku nie ma więc niemal żadnej różnicy między Macami Air i Pro!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE