Łukasz Więcek: Ukraińcy nie zabiorą pracy Polakom

Łukasz Więcek: Ukraińcy nie zabiorą pracy Polakom Fot. M. Kołaczkowski

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku zgłosiło się już około 130 obywateli Ukrainy, którzy poszukują pracy. Są to głównie kobiety. Osoby te kierowane są bezpośrednio do pracodawców na rozmowy o pracę. W przypadku nie posiadania odpowiedniego potwierdzenia tożsamości, obywatele Ukrainy zgłaszają się do gmin w celu nadania numeru PESEL, co umożliwia legalne podjęcie pracy.

Pierwsi obywatele Ukrainy, którzy z powodu agresji Rosji na Ukrainę uciekli ze swojego kraju i przybyli do powiatu radomszczańskiego podjęli już legalną pracę.

- To przede wszystkim prosta praca fizyczna. Na przykład przy pakowaniu, sortowaniu, czy pomocniczych pracach stolarskich i na produkcji. Co ważne, przy tych pracach, nie jest wymagana znajomość języka polskiego – mówi Łukasz Więcek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku, gość portalu Radomsko24.pl.

Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku przypomina, iż obowiązkiem pracodawcy przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy jest powiadomienie PUP o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Należy tego dokonać w terminie 14 dni za pośrednictwem platformy praca.gov.pl

Cała rozmowa z Łukaszem Więckiem, dyrektorem PUP w Radomsku, w środę 23 marca na portalu Radomsko24.pl o godzinie 19.45. Zaprasza Irek Staszczyk.

Subskrybuj nasz kanał na YT, aby nie przegapić nowych odcinków!

Więcej o:
staszczyk niezależnie irek staszczyk łukasz więcek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE