Lokalizator dziecka - jak to działa?

Lokalizator dziecka - jak to działa?

Twoje dziecko jest w wieku, w którym wielką wagę przykłada do samodzielności i indywidualnych wyborów? Jeśli tak, to z pewnością chce samodzielnie wychodzić z domu i chodzić do kolegów czy koleżanek. Z czasem się na to zgodzisz, obdarzając swoją pociechę zaufaniem. Jednakże dla własnego spokoju ducha zainwestuj w lokalizator dziecka, który jako element kontroli rodzicielskiej wskaże w dowolnym momencie, gdzie aktualnie znajduje się twój syn lub córka. Jak działa taki lokalizator? Czy w takich urządzeniach wykorzystywane są różne systemy lokalizacyjne?

1. Podstawą system GPS

W zdecydowanej większości przypadków lokalizatorów dzieci, podobnie jak przy nawigacjach samochodowych i nawigacjach w telefonie, wykorzystywany jest do lokalizacji system GPS, czyli system lokalizacji satelitarnej. Urządzenie z modułem GPS pozwala namierzyć położenie dziecka na podstawie układu satelitów. Umieszczony w lokalizatorze nadajnik odbiera sygnał od satelity, przesyła na serwer i po opracowaniu danych odsyła do rodzica, podając współrzędne GPS lub po prostu prezentując je na mapie w ramach aplikacji do obsługi lokalizatora.

GPS może być zamontowany w zegarku dla dziecka, który jest poręcznym gadżetem, który dziecko może zabrać ze sobą wszędzie. Problematyczne w tym przypadku jest jedynie to, że pomimo faktu, iż lokalizacja GPS może być dokonywana z dokładnością nawet do kilku metrów, to działa jedynie na otwartej przestrzeni, jeśli dziecko jest na podwórku, w parku czy w drodze do szkoły. Co jednak się stanie, jeśli będziesz chciał zobaczyć, gdzie jest twoja pociecha, która przebywa w zamkniętym pomieszczeniu? Wysokie mury czy przejścia podziemne blokują sygnał GPS.

2. Lokalizacja za pośrednictwem GSM

Wiele smartwatchów dla dzieci, np. marki Calmean - https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch, wykorzystuje do lokalizacji najmłodszych nie tylko system lokalizacji satelitarnej GPS, ale również system oparty o sygnał operatorów komórkowych GSM. To Global System for Mobile Communications oparty na odbieraniu sygnału z baz przekaźnikowych BTS (Base Transceiver Station), transmitujących sygnał GSM. Są one umieszczone z reguły na dachach budynków. W terenie niezabudowanym niezbędne jest budowanie specjalnych masztów dla zwiększania zasięgu GSM.

Dokładność lokalizacji w systemie GSM wynosi 50-200 m w centrach miast oraz 200-400 m poza centrum. Atutem takiego trybu pokazywania bieżącego położenia twojego dziecka jest to, że możliwa jest lokalizacja w pomieszczeniach zamkniętych.

3. Lokalizacja przez sieć Wi-Fi

Na wypadek, gdyby geolokalizacja przez GPS i GSM nie zadziałała, możesz dowiedzieć się, gdzie przebywa Twoja pociecha z wykorzystaniem zasięgu sieci Wi-Fi. Na mapie w aplikacji obsługującej lokalizator dziecka pojawi się lokalizacja jako mały okrąg, w obrębie którego znajduje się dziecko. Nie jest to tak dokładny system jak GPS, ale daje pewne pojęcie o lokalizacji. Podaje ją z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.

Wybierz taki lokalizator, który pozwoli ci na kontrolę rodzicielską (więcej: www.calmean.com/produkty-calmean/parental-control/) na szereg różnych sposobów – za pośrednictwem systemu GPS, GSM oraz Wi-Fi.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE