Logistyka chłodnicza – jak stworzyć idealny magazyn?

Logistyka chłodnicza – jak stworzyć idealny magazyn?

Istnieje wiele kategorii produktów, które wymagają specjalnej troski podczas składowania. Tak również działa logistyka chłodnicza, dotycząca między innymi przechowywania żywności, leków lub świeżych kwiatów. Na czym powinna skupiać się logistyka chłodnicza oraz jaki związek z nią mają magazyny wyposażone w ściany i dach z płyty warstwowej? O tym napiszemy poniżej.

Towary wrażliwe a logistyka chłodnicza

Podstawowym typem towarów, dla których logistyka chłodnicza jest wręcz kluczowa, są oczywiście produkty wrażliwe. Wymagają one utrzymania stałych warunków na każdym etapie dystrybucji i magazynowania.

Co się może wydarzyć, jeśli nie zostaną one zachowane? Żywność lub leki mogą wówczas ulec całkowitemu zepsuciu, co oznacza olbrzymie straty finansowe dla producentów i łańcuchów dostaw, do których one należą. Jeżeli jednak problem nie zostanie na czas rozpoznany, wtedy takie towary bywają zagrożeniem dla zdrowia lub życia użytkowników.

Jak chronić towary wrażliwe – ściany i dach z płyty warstwowej

Istnieje wiele sposobów na to, żeby zabezpieczać produkty wrażliwe przed przekroczeniem granicznych parametrów temperatury lub wilgotności, które określa wytwórca.
Warto przede wszystkim zainwestować w magazyny, które mają ściany i dach z płyty warstwowej. Te nowoczesne konstrukcje zrewolucjonizowały całą branżę przechowywania towarów na różnych odcinkach łańcuchów dostaw. Są tanie, szybkie w montażu i niezmiernie lekkie.

Co więcej wykazują się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Prowadzi to do wolniejszego nagrzewania się w lecie oraz łatwiejszego utrzymywania temperatury w okresie zimowym.

Instalacje w magazynie a logistyka chłodnicza

Logistyka chłodnicza wymaga utrzymywania stałej, kontrolowanej temperatury w pomieszczeniach do przechowywania towarów wrażliwych.
W chłodniach i lodowniach montuje się specjalne instalacje, przypominające nieco w sposobie działania klimatyzację. Zasilają je specjalne agregaty chłodnicze, o różnych klasach energetycznych, co pozwala dobrać rozwiązanie do każdego typu produktów oraz rozmiarów hali magazynowej.

Warto pamiętać, że oprócz samego regulowania temperatury przepisy nakładają na magazyny dla żywności i leków obowiązek nieustannego kontrolowania i rejestracji parametrów temperatury. Ma to pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa produktów.

Logistyka chłodnicza – wykorzystanie nowoczesnych technologii

Tak duże wymagania sprawiają, że w coraz większej ilości magazynów stawia się na nowoczesne technologie, które wspierają utrzymanie optymalnych warunków dla produktów wrażliwych.
Chętnie instaluje się choćby niewielkie beacony, czyli czujniki przesyłające od razu zebrane dane na serwery.

Dzięki temu dostęp do wszystkich informacji o warunkach przechowywania towarów mają wszystkie zainteresowane osoby w czasie rzeczywistym. Nie muszą nawet przebywać na terenie zakładu. Wystarczy tylko dostęp do urządzenia mobilnego lub laptopa.

Nowoczesna technologia znacząco zwiększyła zatem bezpieczeństwo delikatnych produktów oraz wpłynęła na kształt wielu procesów, którymi zarządza logistyka chłodnicza.
W ten sposób zyskują wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw – producenci, dystrybutorzy, magazynierzy i finalni konsumenci.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE