Łodzkie wspiera in vitro

Łodzkie wspiera in vitro Fot. ilustracyjne/sxc.hu

W czerwcu Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął Uchwałę w sprawie realizacji „Programu polityki zdrowotnej dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”, a następnie przeprowadził konkurs na wybór jego realizatora. Pozytywną ocenę w konkursie uzyskała łódzka klinika SALVE MEDICA, z którą 25 lipca podpisano umowę na realizację zadania

O szczegółach wojewódzkiego programu, podczas konferencji prasowej mówili m.in.: Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Dariusz Klimczak, wicemarszałek oraz dr n. med. Sławomir Sobkiewicz, kierownik kliniki Salve Medica.

- Zarezerwowaliśmy w budżecie na tę interwencję 200 tys. zł. Z programu będzie mogło skorzystać 39 par. Teraz przekazujemy program w ręce fachowców mając nadzieję na częściowe rozwiązanie problemów depopulacji w województwie łódzkim. To ważny dla mieszkańców temat, wrażliwy społecznie i liczymy na dobry skutek –powiedział marszałek Witold Stępień.

Wicemarszałek Dariusz Klimczak podkreślał duże znaczenie społeczne przyjętego przez samorząd województwa programu.

- Mamy dziś w województwie szczęśliwy dzień, zwłaszcza dla tych, którzy starają się o dzieci i mają z tym kłopot. To pierwszy wojewódzki program leczenia niepłodności. Jeszcze żadne województwo nie wprowadziło podobnego rozwiązania. Napisaliśmy program, który uzyskał bardzo dobrą ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To jest chyba jedno z najważniejszych działań społecznych, które realizuje województwo łódzkie – mówił.

O samej metodzie in vitro mówił kierownik kliniki Salve Medica, dr Sławomir Sobkiewicz.

– W lipcu mija 40 lat odkąd urodziło się pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro. Sama metoda nie jest celem leczenia niepłodności tylko środkiem, gdy inne metody zawodzą. Ponieważ nie ma programu rządowego in vitro, a funkcjonują jedynie programy miejskie, to chciałem złożyć podziękowania zarządowi województwa łódzkiego, że stworzył taką możliwość wielu parom, również spoza ośrodków miejskich – podkreślał dr Sobkiewicz.

Program jest skierowany do niepłodnych par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim z terenu województwa łódzkiego, które nie korzystały oraz nie korzystają ze świadczeń finansowanych z budżetu Miasta Łodzi w ramach programu pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi w latach 2016 – 2020”.

Jednym z czynników kwalifikacji do programu jest wiek kobiety, który powinien mieścić się w przedziale 20-40 lat. Realizator dokonuje także kwalifikacji na podstawie dokumentacji medycznej pary i na podstawie wytycznych w zakresie leczenia niepłodności.

Program oferuje przeprowadzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, przekazanie zaleceń co do dalszego postępowania oraz rozmowę edukacyjną. Oprócz przeprowadzania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, realizator będzie również prowadził edukację zdrowotną w zakresie zdrowego stylu życia, w tym prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz zdrowia prokreacyjnego. Uczestnikom przysługuje jednorazowe dofinansowanie z budżetu województwa w wysokości 5 100 zł.

Zapisy u realizatora (Salve Medica), już od jutra można składać drogą telefoniczną, online lub osobiście. O udziale w programie będzie decydowała nie tylko kolejność zgłoszeń, ale także osobiste stawienie się na kwalifikację.

info: lodzkie.pl

Więcej o:
in vitro niepłodność
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE