Łódzkie: trudna sytuacja po burzach i nawałnicach

Łódzkie: trudna sytuacja po burzach i nawałnicach Fot. Klaudia Gajda

Województwo łódzkie zostało dotknięte w ciągu ostatnich 24 godzin bardzo silnymi burzami. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński jest w stałym, całodobowym kontakcie ze wszystkimi służbami i koordynuje działania straży pożarnej, policji i wszystkich służb mundurowych zarówno na terenie Łodzi jak i całego województwa łódzkiego. Wszystkie służby działają z pełnym zaangażowaniem.

W regionie  łódzkim występowały burze z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu o natężeniu 40 – 60 mm/h. Burze wolno przemieszczały się na północ województwa. Porywy wiatru sięgały do około 120 km/h.

Służby prowadziły działania polegające na zabezpieczeniu uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz kultu religijnego. Ponadto usuwały również pozostałe skutki warunków atmosferycznych w postaci podtopień i wiatrołomów.

Czytaj też: Najnowszy bilans skutków burzy w powiecie radomszczańskim

Cały czas trwa szacowanie strat. Odnotowano uszkodzenie ponad 200 poszyć dachowych – na budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej poinformowała o ponad 2600 zgłoszeniach o konieczności interwencji straży pożarnej przy zabezpieczaniu dachów, linii energetycznych oraz usuwaniu wiatrołomów. W akcji usuwania skutków nawałnicy bierze udział ponad 400 strażaków PSP, dodatkowo zaangażowani są również druhowie z OSP.  W kulminacyjnym momencie 136.377 odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

Dziś cały czas trwa weryfikacja przez pracowników Zarządzania Kryzysowego zgłoszonych szkód i ich lokalizacji. Ponadto pracownicy informują o możliwościach składania wniosków przez gminy o udzielenie pomocy z budżetu państwa na wypłatę zasiłków celowych.

Pamiętajmy, że w sytuacjach nagłych zjawisk atmosferycznych najważniejsze  jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, unikanie paniki i zachowanie spokoju. Wojewoda łódzki apeluje do mieszkańców województwa o zabezpieczenie swojego mienia i pozostanie w domach oraz nie narażanie swojego życia i zdrowia przez nieodpowiedzialne zachowania. 

Obecnie najważniejsze jest przygotowanie się na nadchodzące burze oraz usuwanie skutków dotychczasowych. Sytuacja w województwie jest pod pełną kontrolą. Wszystkie służby mundurowe, ratownicze, jak i wojsko są w gotowości do niesienie pomocy mieszkańcom województwa.

Więcej o:
województwo łódzkie burza nawałnica skutki ulewy sytuacja straty urząd wojewódzki w łodzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE