Listonosze rozpoczną kontrolę

Listonosze rozpoczną kontrolę Fot. Pixabay/Alehandra13

Do walki z tymi, którzy nie płacą abonamentu RTV, rzucono listonoszy i Krajowy Rejestr Długów. Na razie opłaty zostaną bez zmian.

Mimo miliardowego wsparcia dla mediów publicznych rząd chce podreperować wpływy z abonamentu. Niebawem do mieszkań Polaków zapukają listonosze, którzy sprawdzą, czy abonenci uiszczają opłatę.

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Szacuje się, że w praktyce tylko jedna trzecia Polaków płaci abonament radiowo-telewizyjny. Pracownicy Poczty Polskiej rozpoczynają kontrole. Sprawdzą, czy abonent ma w domu radio lub telewizor i czy uiszcza wymagane opłaty.

W momencie kontroli pracownik poczty musi pokazać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Za niezarejestrowany odbiornik trzeba będzie zapłacić karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 złotych.

Jeśli nie wpuścimy kontrolera do domu, nie unikniemy kontroli. Pracownik poczty sporządzi notatkę i pojawi się w innym terminie.

Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Oficjalnych danych dotyczących płatności obowiązkowego abonamentu RTV nie ma. O szacunkowy raport pokusił się w 2019 roku portal money.pl. Jak wynikało z jego wyliczeń najbardziej sumienni w płaceniu abonamentu są mieszkańcy Śląska (61,7 proc.) i Wielkopolanie (59,6 proc.).

Koniec abonamentu RTV w 2020 roku?

Koniec abonamentu RTV wydaje się być przesądzony. Dąży do tego nie tylko PiS, ale także opozycja. Sam temat opłat jest bardzo kontrowersyjny. Doszło do tego, że Polacy zaczęli bojkotować opłaty abonamentowe. Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego telewizor ma 96,4 proc. z 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Zarejestrowanych odbiorników jednak jest zaledwie 6,6 mln. Połowa z tego, czyli około 3 mln to odbiorniki należące do osób, które są ustawowo zwolnione z płacenia abonamenty RTV.

Generalnie efekt tego jest taki, że inni sami się zwalniają z obowiązku płacenia abonamentu i finalnie opłat dokonuje jedynie 990 tys. gospodarstw domowych oraz firm.

Więcej o:
poczta polska abonament radio-telewizyjny
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE