Licówki a korony – poznaj różnice

Licówki a korony – poznaj różnice

Zarówno licówki, jak i korony są uzupełnieniami protetycznymi, jednak wybór właściwego zależy od rodzaju problemu. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że korony zębowe zakłada się na bardzo zniszczone zęby i aby uzupełnić brakujący ząb, a licówki – jako wypełnienie estetyczne. W tekście przedstawiamy cechy obu rodzajów uzupełnień.

Korony

Korona protetyczna to uzupełnienie naturalnego zęba, pozwalające odbudować go, gdy jest bardzo zniszczony wskutek próchnicy, urazu albo przebarwień i uszkodzeń szkliwa. Korony zębowe stosuje się również w celu korekty wad zgryzu, które nie kwalifikują się do leczenia ortodontycznego i aby poprawić kształt zębów. Tymczasową koronę zakłada się przed nałożeniem koron pełnoceramicznych.

Korony protetyczne – podstawowe funkcje

Korony pełnoceramiczne przede wszystkim poprawiają estetykę zębów i wypełniają braki uzębienia. Są zakładane na stałe i doskonale imitują własne zęby pacjenta. Niwelują przebarwienia, przy wadach zgryzu i ubytkach w uzębieniu wspomagają też funkcję żucia. Kiedy zęby ulegną znacznemu uszkodzeniu i znacznemu zniszczeniu w wyniku próchnicy czy dlatego, że kamień nazębny uszkodził szkliwo, korony porcelanowe czy z innych materiałów są często najlepszym rozwiązaniem.

Rodzaje koron

Koronki na zęby wytwarzane są z różnych materiałów i w różny sposób mocowane. Wyróżnia się korony:

Na podbudowie metalowej

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej to jedne z najczęściej stosowanych koron protetycznych. Metalowa część znajduje się wewnątrz, a na nią nakładana jest warstwa porcelany. Zaleta to cena, która jest niższa niż przy koron porcelanowych pełnoceramicznych. Nie dadzą one jednak takiego efektu estetycznego jak te ostatnie.

Pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne są w całości wykonane z porcelany, czyli nie mają metalowej podbudowy. Doskonale imitują naturalne zęby, ale mają wyższą cenę. Można założyć koronę porcelanową, stosuje się również korony cyrkonowe.

Mocowane na implantach

Korony porcelanowe mocowane na implanty pozwalają idealnie odwzorować naturalny ząb. To jednak najdroższe rozwiązanie, wymaga też najdłuższego czasu leczenia stomatologicznego. Z tego względu stosowane jest rozwiązanie tymczasowe, czyli czasowe uzupełnienie protetyczne (korona tymczasowa).

Licówki

Licówka to cienka nakładka, którą przykleja się pojedynczo do zębów od przedniej (licowej, stąd ich nazwa) strony zębów. Założenie licówki jest możliwe tylko na jeden ząb, można też zastosować je na większą ich ilość, a nawet wszystkie zęby. Licówki porcelanowe zakładane są na zdrowe zęby, by poprawić ich kolor lub/i kształt. Założenie dopasowanej licówki pomaga też w niektórych przypadkach uniknąć leczenia ortodontycznego.

Do zalet licówek należy niewątpliwie poprawa wyglądu zębów i to, że dość łatwo je założyć (nie wymaga to skomplikowanych zabiegów). Wadą jest ich wysoka cena oraz to, że zęby przed ich nałożeniem muszą być całkowicie wyleczone. Czasami konieczne jest leczenie kanałowe, należy też pozbyć się płytki nazębnej. Licówki wymagają również wytrawienia szkliwa specjalnym preparatem.

Licówki – funkcja głównie estetyczna

Licówki pełnią głównie rolę estetyczną. Nie trzeba nakładać ich po leczeniu kanałowym, ale czasami ząb jest na tyle przebarwiony, że jest to wskazane. Do nałożenia licówek skłania wielu pacjentów właśnie nieestetyczny wygląd zębów i chęć poprawy samopoczucia.

Rodzaje licówek

Wyróżnia się kilka rodzajów uzupełnienia, jakim jest licówka.

Licówki porcelanowe – to cieniutkie nakładki wykonane z porcelany, które optymalnie poprawiają wygląd zęba. Są jednak dość drogie: cena to od 700 do nawet 1500 zł za jeden ząb.

Licówki kompozytowe – to tańsze rozwiązanie, stosowane np. w celu zamaskowania przebarwień zęba. Jedna licówka kompozytowa kosztuje około 250-350 zł.

Licówki akrylowe – to najtańszy rodzaj licówek, ale też najmniej trwały. Stosowane są tymczasowo, zanim założona zostanie właściwa licówka.

Licówki pełnoceramiczne – produkowane są przy użyciu tlenku cyrkonu i są najbardziej trwałe, ale też niestety najdroższe. Tlenek cyrkonu jest bardzo wytrzymały i elastyczny, licówki pełnoceramiczne można też optymalnie dostosować do koloru zęba.

Podsumowanie – kiedy zakłada się korony, a kiedy licówki? Skąd będę wiedział, co wybrać?

Korona protetyczna to rozwiązanie stosowane, gdy zachodzi konieczność uzupełnienia brakującego zęba lub gdy jest on bardzo zniszczony w wyniku próchnicy. Licówki zakłada się na zdrowe zęby dla poprawy ich estetyki. Jeśli nie mamy pewności, czy lepszym rozwiązaniem w danym przypadku będzie licówka czy korona, najlepiej zdać się na doświadczenie lekarza stomatologa. Najlepiej udać się na konsultację do doświadczonego protetyka.

W Warsaw Dental Center zakładane są licówki ceramiczne i korony ceramiczne, a także korony tymczasowe, a przyjazny zespół lekarzy i personelu pomocniczego służy radą i pomocą.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE