Od 1 lipca, łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał umowy z 10 nowymi pracowniami badań obrazowych. Mieszkańcy łódzkiego jeszcze w lipcu skorzystają z około 4 tys. badań, które wykonają nowe pracownie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Fundusz nie limituje badań finansowo – płaci za każde.
5 nowych pracowni RM i 5 pracowni TK od 1 lipca br. zaczyna pracę z kontraktem z NFZ na badania w trybie ambulatoryjnym. Nowe pracownie tomografii komputerowej są m.in. w Pabianicach i Łasku, gdzie dotąd pacjenci nie mogli korzystać z tych badań ambulatoryjnie. Jeden z rezonansów znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej. W tym ośrodku leczą się dzieci chore na nowotwory z naszego województwa i z innych części Polski. Od 1 lipca lekarze będą mogli kontrolować leczenie i planować terapię, korzystając z diagnostyki w trybie ambulatoryjnym, w Centrum. Dotąd rezonans dostępny był wyłącznie dla pacjentów SOR i oddziałów szpitalnych.
Łódzki NFZ szacuje, że jeszcze w lipcu pracownie przyjmą około 4 tys. pacjentów. Pozwoli to na dalsze skrócenie kolejek oczekujących na diagnostykę. Pierwsze efekty nielimitowania badań są już widoczne. Porównując maj 2018 - maj 2019, z tomografii skorzystało o 700 pacjentów więcej. Wzrosła także liczba badań RM w tym samym okresie – o 31%, przyjęto o 1700 pacjentów więcej.
ŁOW NFZ na podstawie liczby dotąd wykonywanych badań (w 2018 r. 72 tys. RM i 95 tys. TK) i kwoty (62 mln w 2018 r.), którą przeznacza na badania obrazowe, prognozuje w tym roku wzrost o 9 mln złotych kosztów nielimitowanych badań obrazowych.
Od 1 lipca 5 nowych rezonansów magnetycznych:
Vizja V, Łódź, ul. Okólna 181
CM Medyceusz, Łódź, Limanowskiego 47 – 2 aparaty
Lux Med, Łódź, Milionowa 14
Uniwersyteckie Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej, Łódź, Sporna 36/50
5 nowych tomografów komputerowych:
Vizja V, Łódź, ul. Piłsudskiego 157
Centrum Dializa, Łask, Warszawska 62 a
CM Medyceusz, Łódź, Limanowskiego 47
Pabianickie Centrum Medyczne, Pabianice, Jana Pawła II 68